szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Blue Robin, a Metis és Pannónia Nyugdíjpénztár konzorciuma ajánlotta a legtöbbet, 37 milliárd forintot az MKB Bankért a három pályázó közül.

A Blue Robin Investments, a Metis Magántőkealap és a Pannónia Nyugdíjpénztár vásárolhatja meg az MKB Bankot, mégpedig 37 milliárd forintért – erősítette meg közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Ez volt a legmagasabb a három végső ajánlat közül, amelyet a jegybank kapott. Többfordulós volt a licit, az első, nem kötelező érvényű ajánlattételi szakaszban hét vevőjelölt jelentkezett, a kötelező érvényű ajánlatokat február 22-ig kellett benyújtani. A jegybank a felkínált vételár mellett "a pénzügyi stabilitási érdekeket felsorakoztató szanálási keretrendszer elvárásait" is figyelembe vette az ajánlatok elbírálásakor.

A Blue Robin és a Metis 45-45, a Pannónia pedig 10 százalékos részt kap majd az MKB Bankban – tette hozzá a jegybank. A titokzatos hátterű két nagyobb befektetőről itt írtunk korábban. Az értékesítésben a JP Morgan volt a pénzügyi tanácsadó, de segédkezett a DLA Piper Horváth és Társai Ügyvédi Iroda is.

A MNB megismételte, hogy az eladás június 30-án zárulhat le, miután a vevők kifizették a vételárat és megkapták a szükséges engedélyeket. Kétszer is megismételték, hogy a tranzakció végrehajtását szorosan felügyeli az Európai Bizottság is, amely még tavaly decemberben írta elő az MKB Bank eladását.

"A vonatkozó bizottsági határozatnak megfelelően az értékesítési folyamatnak meg kell felelnie a nyílt, átlátható, versenyfeltételeket alkalmazó, hátrányos megkülönböztetéstől mentes és az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokra vonatkozó előírásoknak" – fogalmazott az MNB.

A jegybank szerint az MKB piaci értéke a 2015 decemberében történt problémás kereskedelmi ingatlanportfólió leválasztását megelőzően nem érte el a nullát, amit az MNB által megbízott két független értékelő is megerősített. Az MKB a portfólió leválasztásakor 32,1 milliárd forint támogatásban részesült azáltal, hogy az ingatlanokat megvásárló MSZVK Magyar Szanálási Vagyonkezelő Zrt. a piaci ár felett, a tényleges gazdasági értékén vette meg a portfoliót – olvasható az MNB közleményében.

Az állami támogatás közvetlen értéknövelő hatása mellett a jegybank szerint kedvezően hatott az MKB tőkehelyzetére az is, hogy a leválasztott portfólió kikerülésével az MKB tőkeigénye több, mint 10 milliárd forinttal csökkent. Az MKB értékét tovább növelik a szanálási eljárás során megtett költségcsökkentő intézkedések, az új menedzsment felállítása és az új üzleti-stratégiai modell kialakítása – írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!