szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Portfolio.hu szerint hamarabb juthat uniós pénzhez az a bő 1100 cég, amelyek pályázatait még a gazdasági tárca értékeli majd, nem az új állami pályázatértékelő rendszer. Más könnyítések is lesznek, hogy felgyorsítsák itthon a gazdaságnövekedést – derült ki egy pénteki projektmenedzseri egyeztetésen a Parlamentben. Mindez annak eredménye, hogy Orbán Viktor válságértekezletet hívott össze a vártnál rosszabb, május 13-i GDP-adat miatt.

A Figyelő május 26-án írt arról, hogy a kormányt és a nemzeti bankot is meglepte a május 13-án napvilágot látott gazdasági növekedési adat, ezért következő szerdán a kormányzati illetékesek egymásnak adták a kilincset a miniszterelnöknél. A várttól jóval elmaradó, 0,9 százalékos GDP-bővülésről Varga Mihály miniszter a Nemzetgazdasági Minisztériumban és a parlamentben is nyíltan azt mondta, hogy ennél jobb adatra számítottak.

A lapban interjút közöltek Hornung Ágnessel, az NGM pénzügyekért felelős államtitkárával, aki szerint a kedvezőtlen adatnak két fő oka lehet: idén érvényesülnek "az uniós ciklus negatív hatásai", emiatt elve félszázalékos lassulással kalkuláltak, valamint az autóipar is visszahúzó tényező volt. A második negyedévben jobb adatokra számítanak, 2016 végén felfutást remélnek az uniós kifizetéseknél is – tette hozzá Hornung Ágnes.

Sok feladatot adott Orbán, belehúznak az uniós projektekbe

A pénteki parlamenti projektmenedzseri egyeztetésen Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség államtitkára is megerősítette, hogy Orbán Viktor a két héttel ezelőtti ülésen rengeteg feladatot kiosztott a gazdasági növekedésélénkítés érdekében.

A Portfolio.hu szerint a tárgyalt vagy tárgyalni tervezett lépések között van egyebek mellett az, hogy lazítják az előlegszabályokat, így kincstári körhöz tartozó állami kedvezményezettek az uniós projektjeikhez 100 százalékos előleget kaphatnak – ahogy ezt Lázár János már bejelentette csütörtökön.

A szállítói előlegnél 12 hónapos korlátot vezetnek be, ennyi idő áll majd rendelkezésre az elszámolás benyújtására.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese jelezte, hogy operatív programonként 10 százalékos lehet a túlvállalás mértéke, de a 100 százalék feletti rész kizárólag a Modern Városok Programmal, illetve a 2024-es budapesti olimpiai előkészületekkel kapcsolatos projektekre vállalható.

Ugyancsak Csepreghy Nándor beszélt a pénteki egyeztetésen arról, hogy azoknál az uniós pályázatoknál, amelyeknél már megkezdődött a tartalmi értékelés, még az eddigi pályázatértékelői rendszerben kell végigmennie a folyamatnak. Ahol viszont még csak a formai értékelésig jutottak, azoknál már az új állami pályázatértékelői rendszer veszi át a feladatot.

Ezzel kapcsolatban Karsai Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára azt emelte ki, hogy a két nagy uniós K+F pályázat közül a GINOP-2.1.1-15-nél még a tárca végzi el az értékelést, így az a több mint 1100 cég, amely pályázott, hamarabb kapja meg a döntést.

Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség államtitkára szerint gőzerővel zajlik az új értékelő rendszer felállítása, és kudarc lenne, ha 5-6 hétnél tovább húzódna az új értékelők betanítási folyamata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!