Agyondolgozza magát? Vigyázzon a karoshival

Karoshi. Japánban ezzel a kifejezéssel írják le a túlmunka miatt bekövetkezett halált. Ez lett a sorsa 2310 embernek tavaly a távol-keleti szigetországban. Szomorú rekord, ráadásul ez csak óvatos becslés.

  • hvg.hu hvg.hu
Agyondolgozza magát? Vigyázzon a karoshival

1969-ben regisztrálták az első esetet, amikor egy újság szállítmányozási osztályán egy agyonhajszolt dolgozó stroke-ot kapott. Az orvos szerint a halál oka a túlmunka volt. A karoshi lassan bevett fogalom lett. Olyannyira, hogy a munkaügyi minisztérium 20 ezer dollárt fizet a családnak, ha igazolni tudják orvosi papírokkal, hogy a halál oka a karoshi volt. Ehhez az is szükséges, hogy a munkaadó igazolja: az illető több mint száz túlórát teljesített a halála előtti hónapban. A cégek is szoktak fizetni karoshi esetén – különösen, ha menedzserekről van szó. Volt már olyan karoshi eset is amikor a család 1,6 millió dollárt kapott – írja a BBC.

Mindez persze nyugtalanítja a munkaügyi minisztériumot is. Már csak azért is, mert Japán lakossága gyorsan fogy. A munkaerőpiacon ez komoly gondot okoz. Ezért 600 ezer embert vizsgáltak meg a karoshi szempontjából. Kiderült, hogy nem a sok munka vagy a kialvatlanság okozza az idő előtti halált, hanem az, hogy az áldozatok túl sokat időznek a munkahelyen. Akik hetente 55 órát töltenek ott, egyharmaddal nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot mint azok, akik csak 40 órát.

Japánban nem az a fontos, hogy valaki sokat dolgozzon, hanem az, hogy megmutassa a lojalitását a cég iránt azzal, hogy a munkaidő végeztével is bent marad. A mozgásszegény életmód lehet a fő felelős a karoshiért – szűrte le a tanulságot az alapos vizsgálat.


Közben pedig a karoshi lassan világjárvány lesz: ma már Mexikóban vagy az USA-ban többet dolgoznak az emberek, mint Japánban. Kína pedig minden rekordot megdöntött ezen a téren is. Guolaosi – így hívják a karoshit a Mennyei Birodalomban. A túlmunka halálos áldozatainak a száma évente 600 ezer, ez napi 1600 embert jelent Kínában.

Akik tényleg belehalnak a munkába - Japánban új szó is született az agyonhajszolt dolgozókra

Karosi - így hívják azokat japánban, akik a túlmunkába halnak bele. Tavaly több mint 1400 dolgozó karosi lett. A pozitív visszajelzés hiánya borzalmasan kártékony. A helyzet azért is drámai, mert néhány év alatt tízszeresére nőtt a halálba hajszoltak száma, mindennek persze gazdasági következményei is vannak, hiszen a cégeknek komoly kártérítéseket kell fizetni az elhunytak hozzátartozóinak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek