Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Karoshi. Japánban ezzel a kifejezéssel írják le a túlmunka miatt bekövetkezett halált. Ez lett a sorsa 2310 embernek tavaly a távol-keleti szigetországban. Szomorú rekord, ráadásul ez csak óvatos becslés.
1969-ben regisztrálták az első esetet, amikor egy újság szállítmányozási osztályán egy agyonhajszolt dolgozó stroke-ot kapott. Az orvos szerint a halál oka a túlmunka volt. A karoshi lassan bevett fogalom lett. Olyannyira, hogy a munkaügyi minisztérium 20 ezer dollárt fizet a családnak, ha igazolni tudják orvosi papírokkal, hogy a halál oka a karoshi volt. Ehhez az is szükséges, hogy a munkaadó igazolja: az illető több mint száz túlórát teljesített a halála előtti hónapban. A cégek is szoktak fizetni karoshi esetén – különösen, ha menedzserekről van szó. Volt már olyan karoshi eset is amikor a család 1,6 millió dollárt kapott – írja a BBC.
Mindez persze nyugtalanítja a munkaügyi minisztériumot is. Már csak azért is, mert Japán lakossága gyorsan fogy. A munkaerőpiacon ez komoly gondot okoz. Ezért 600 ezer embert vizsgáltak meg a karoshi szempontjából. Kiderült, hogy nem a sok munka vagy a kialvatlanság okozza az idő előtti halált, hanem az, hogy az áldozatok túl sokat időznek a munkahelyen. Akik hetente 55 órát töltenek ott, egyharmaddal nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot mint azok, akik csak 40 órát.
Japánban nem az a fontos, hogy valaki sokat dolgozzon, hanem az, hogy megmutassa a lojalitását a cég iránt azzal, hogy a munkaidő végeztével is bent marad. A mozgásszegény életmód lehet a fő felelős a karoshiért – szűrte le a tanulságot az alapos vizsgálat.
Közben pedig a karoshi lassan világjárvány lesz: ma már Mexikóban vagy az USA-ban többet dolgoznak az emberek, mint Japánban. Kína pedig minden rekordot megdöntött ezen a téren is. Guolaosi – így hívják a karoshit a Mennyei Birodalomban. A túlmunka halálos áldozatainak a száma évente 600 ezer, ez napi 1600 embert jelent Kínában.
Akik tényleg belehalnak a munkába - Japánban új szó is született az agyonhajszolt dolgozókra
Karosi - így hívják azokat japánban, akik a túlmunkába halnak bele. Tavaly több mint 1400 dolgozó karosi lett. A pozitív visszajelzés hiánya borzalmasan kártékony. A helyzet azért is drámai, mert néhány év alatt tízszeresére nőtt a halálba hajszoltak száma, mindennek persze gazdasági következményei is vannak, hiszen a cégeknek komoly kártérítéseket kell fizetni az elhunytak hozzátartozóinak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.