szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyilvánosság előtt ritkán szereplő milliárdos üzletembert korábban MSZP-közelinek tartották, most viszont focibefektetőként, Garancsi István és Mészáros Lőrinc körének üzletfeleként tűnik fel. Hogy látja ő a Nemzeti Együttműködés Rendszerét? A Magyar Narancsnak elmondta.

Erős véleményekkel teli interjút adott az e heti Magyar Narancsnak Leisztinger Tamás MSZP-közeliként számon tartott milliárdos.

Bár rendszerint kerüli a nyilvánosságot, az Olyan nincs, hogy valaki a hatalom ellen legyen című interjúban Leisztinger az Orbán-rendszerről szerzett benyomásairól is beszélt.

Leisztinger magát úgy tartja számon, hogy "nem ennek a rendszernek a gyermeke", ennek ellenére várta a 2010-es kormányváltást, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége utolsó évében "méltatlan dolgokat művelt", Bajnai Gordon pedig szintén csalódást okozott. Leisztinger saját bevallása szerint "2010-ben tehát irreálisan optimistán állt ehhez az egészhez", azt hitte, csak jobb jöhet annál, ami volt.

Az Orbán-kormánytól azt várta, hogy racionális döntéseket fog hozni, arra a kérdésre azonban, hogy teljesültek-e a várakozásai, már csak a sorok között válaszolt:

Az ember nehezen tudja pozicionálni magát. Sok minden attól is függ, hogy a hatalmi piramisban ki hova kerül, hogyan mozognak a támogatók, az ellenségek. Ezt nyilván csak átéljük, mert nincs hatásunk rá, de a végső berendezkedéstől nagyon függ, hogy például egy adott vállalattal mi történik. Ha túl nagy ellenséged kerül túl magasra, az nem egészséges. De 2010-ben még nem lehetett pontosan tudni, hogy mi fog történni

Az üzletembernek állítása szerint nem egy politikus, hanem Csányi Sándor MLSZ- és OTP-elnök tanácsolta, hogy fektessen be a fociba. Csányi azzal biztatta Leisztingert, hogy olyan klubot tud majd építeni, ahová jó lesz tartozni. "Csányi úr nagyon meggyőző tud lenni" - mondta erről Leisztinger. Végül a Diósgyőrt vette meg, ahol szívesebben fogadták, mint a befektetésre szintén kinézett Szombathelynél.

Ám focibefektetését az interjúban már úgy értékelte: "Mély depresszió, rengeteg fájdalom." A klub Leisztinger szerint nemcsak a pénzt viszi, hanem az anyagiaktól függetlenül is "nyolc borzalmas pillanatra jut két jó". Olyat még sohasem tapasztalt, mint a Diósgyőrnél, pedig bőven van cégvezetői tapasztalata - folytatta. 

Az emberi problémák, a tisztesség hiánya, a teljesítmény nélkül adott nagy pénzek; nagyon kiábrándító.

(Ehhez képest Leisztinger tavaly a diósgyőri után az egri fociba is beszállt.)

Függés a NER-től

Leisztinger Tamás szerint a gazdaság egyik ágazata sem tud a NER-től függetlenül működni, ugyanis minden üzletet a bürokrácia szabályoz, és ha az ember a saját házához szeretne egy szobát hozzáépíteni, akkor is engedélyt kell kérnie, mert a bürokráciával nem lehet szembemenni. "Olyan nincs, hogy valaki a regnáló hatalom ellen legyen, ezt mindannyian megtanultuk az elmúlt 20 évben."

Naivitás, hogy lehet itt vitézkedni. Dehogy lehet

- mondta.

Leisztingert megkérdezték arról is, hogy került a kezében lévő Hunguest Hotels lánc nagy része Mészáros Lőrinc közelébe. (Ennek az adásvételnek a körülményeit tavaly nyári cikkében a HVG tárta fel.) Leisztinger erről most azt mondta, jó ajánlatot kapott, korrekt volt a Jászai Gellért által kínált ár még úgy is, hogy az ágazat növekedés előtt áll. Jászaival ráadásul már 2010-ben is megállapodtak erről, de akkor a vevő visszalépett, most viszont nyélbe ütötték az üzletet. Azt már Leisztinger - állítása szerint - nem tudja, kihez kerülnek a szállodák.

Az meg teljesen a véletlen műve - folytatta Leisztinger -, hogy öt Fejér megyei agrárcégét éppen Garancsi Istvánnak, a miniszterelnök jó barátjának adta el.

Ahogy azt a hvg.hu megtudta, a Leisztinger résztulajdonában álló Kreditor Zrt. visszavásárolta az állami felszámolótól a Köki Terminál 27 milliárdos követelését úgy, hogy az üzlet értéke meg sem közelíti a 27 milliárd forintot. Erről Leisztinger Tamás a Narancsnak annyit mondott, hogy jelentős összeget költöttek rá, és a Kökit továbbra is eddigi funkciójában szeretnék továbbműködtetni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!