szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Létrejötte óta mintegy 10 milliárd forint áfa- és egyéb adóelkerülést akadályozott meg, laborhálózatában pedig több mint 12 millió vizsgálatot végzett el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Létrejöttének március 15-i évfordulója alkalmából kiadott közleményben a hivatal felhívja a figyelmet, hogy a kábítószer-terjesztés után világszerte az élelmiszer-hamisítás a második legjelentősebb illegális tevékenység, ezért minden eszközzel fellépnek a szürke- és feketegazdaság ellen. Az ilyen ügyek felderítésére létrehozott Kiemelt Ügyek Igazgatósága az elmúlt években több mint 90 százalékos felderítési arányt ért el.

Hozzátették, hogy a Nébih egyszerre tanácsadó, tudásmegosztó központ és döntéshozó testület, ezért a csalók és hamisítók elleni küzdelem mellett kiemelt feladatnak tekinti többek között a lakosság felkészítését, a közvélemény tájékoztatását a jelentős élelmiszerlánc-biztonsági eseményekről. Ez utóbbiban műfajteremtő a hivatal munkássága, amit jól mutatnak azok a Lynch-hangulatot kölcsönző horrorvideók, amikkel az utóbbi években rukkolt elő a hivatal.

A közlemény szerint a Nébih létrejötte 2012-ben új élelmiszer-ellenőrzési koncepciót jelentett, ugyanis az élelmiszer-ellátást komplexen, a termőföldtől az asztalig felügyelő hatóságként minden kockázatot felügyel, és hatékony, gyors föllépésre képes.

Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevételeiből a hivatal folyamatosan fejleszti laborhálózatát, az ellenőrzéseket pedig az Intelligens Élelmiszerlánc-biztonsági Elemző Rendszerrel (INTEL) teszi eredményesebbé: ennek segítségével a jövőben hatékonyabban szűrhetik ki az illegális tevékenységeket – áll a közleményben.

Paleo- és biotermékek üzemében folytatódik a Nébih Horror Picture Show

Paleo- és biotermékek készültek gyomorforgató körülmények között, az élelmiszer-biztonságiak száz tonna szennyezett növényi terméket foglaltak le, és újabb horrorvideót tettek közzé a razzia helyszínén, egy telephelyen. A hatóság mind a gyártót, mind a bérgyártatót kötelezte a termékek visszahívására, ám ezek jelöletlenek voltak, az üzem pedig nem vezette a nyilvántartásokat, ezért azt, hogy pontosan hova és mennyi termék kerülhetett, jelenleg is vizsgálják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!