szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Paleo- és biotermékek készültek gyomorforgató körülmények között, az élelmiszer-biztonságiak száz tonna szennyezett növényi terméket foglaltak le, és újabb horrorvideót tettek közzé a razzia helyszínén, egy telephelyen. A hatóság mind a gyártót, mind a bérgyártatót kötelezte a termékek visszahívására, ám ezek jelöletlenek voltak, az üzem pedig nem vezette a nyilvántartásokat, ezért azt, hogy pontosan hova és mennyi termék kerülhetett, jelenleg is vizsgálják.

Száz tonna ismeretlen eredetű, jelöletlen, szennyezett terméket foglaltak le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Kiemelt Ügyek Igazgatóságának munkatársai egy Tolna megyei üzemben.

A kormany.hu-n található lista szerint a szekszárdi Dejó Kft. telephelyéről van szó.

A nébihesek március elején egy diópótló terméket, növényi préselvényeket és liszteket (sárgabarack maglisztet, lenmaglisztet, máklisztet, szőlőmag lisztet, de emellett búzacsírát, és kókuszreszeléket) előállító üzemben tartottak ellenőrzést.

A Nébih közleménye, meg a mellé csatolt videó szerint koszos, takarítatlan, repedezett falú és padozatú egységben megdöbbentő körülmények között készültek a lisztek és egyéb készítmények, és a termékeket szennyezett, takarítatlan gépeken készítették és koszos edényekbe töltötték. Ugyanabban a helyiségben, ahol az élelmiszert előállították, az emberre is veszélyes, széttaposott rágcsálóméreg, valamint mumifikálódott patkánytetem fogadta az ellenőröket.

Emellett az előírt dokumentációkat egyáltalán nem vezették, továbbá a gyártást sem dokumentálták, és sem az alapanyagok, sem a késztermékek nem voltak nyomonkövethetőek. Az eljárás során az üzem működését azonnali hatállyal felfüggesztették a hatóság szakemberei, valamint elrendelték 100 tonna termék forgalmi korlátozását. A teljes tétel értéke a száz millió forintot is elérheti.

A hvg.hu megkereste a Nébih-et, ahol közölték: a kormany.hu-n megtalálhatóak az érintett cég adatai. Arra a kérdésünkre, hogy ha forgalomba kerültek ezek a termékek, akkor pontosan hol, azt válaszolták, hogy a hatóság mind a gyártót, mind a bérgyártatót kötelezte a visszahívásra. Mivel a termékek jelöletlenek voltak, az üzem pedig nem vezette a nyilvántartásokat, ezért azt, hogy pontosan hova és mennyi termék kerülhetett, jelenleg is vizsgálják a Kiemelt Ügyek Igazgatóságának szakemberei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!