Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
A balatoni kempingeket is einstandolja a turisztika hazai királyává avanzsáló Mészáros Lőrinc, akinek nyomulásában a fő motivációt a tópart fejlesztésére szánt 365 milliárd forint közpénz jelentheti.
Egyazon napon jelentették be a múlt héten Mészáros Lőrinc közvetett tulajdonszerzését a kempingüzemeltető Balatontouristban, valamint azt, hogy 1,7 milliárd forint uniós forrásból megépül a rég tervezett vitorláskikötő a balatonfüredi kemping területén. Ez a hírpár is arra utal, hogy nem csak az utóbbi néhány évben reneszánszát élő kempingezés – pontosabban annak jövedelmezősége – keltette fel a felcsúti polgármester figyelmét. Sokkal inkább a Balaton fejlesztésére szánt összesen 365 milliárd forint, amelyet a kormány szándékai szerint kikötőkre, szálláshelyekre, infrastrukturális beruházásokra költenek majd. Ha nem is mind közvetlenül Mészáros érdekeltségeihez csurog le, a cége által üzemeltetett kempingek bevételeit jócskán megdobhatják az épülő kikötők, utak, kalandparkok és vendéglátóhelyek.
Lassan lehetetlen lesz úgy megszállni a Balaton-parton, hogy ne a felcsúti polgármester valamelyik érdekeltségét gazdagítsa a vendég. A Hunguest Hotels szállodalánc bekebelezése után a legnagyobb Balaton-parti kempingcéget, a – jellemzően mások tulajdonában lévő táborhelyeket üzemeltető – Balatontourist Camping Szolgáltató Kft.-t nézte ki magának Mészáros. A közvetlen vevő, a BLT Group Zrt. 22,8 százalékban a Konzum Nyrt.-é, amelyet a miniszterelnök bizalmasa nemrég hivatalosan a nevére vett. A vevő cég többségi tulajdonosa pedig az a Jászai Gellért nagyvállalkozó, aki a 2000-es évek elején egyszer már csődbe vitte a kempinghálózatot, s aki a Hunguestben is „előfutára” volt Mészárosnak. Az átvett kempingek közül három – a füredi, a révfülöpi, valamint a balatonberényi nudista – önkormányzati tulajdonban van, kilenc pedig magántársaságoké.
Jászai előző turisztikai vállalkozása, az SCD az egykori Balatontourist, a Siotour és a Zalatour megvásárlásával összesen 26 kempinget, három szállodát és két nyaralótelepet szerzett meg, és százmilliárd forint fejlesztést ígért. A hagyaték a birodalom bukásakor, 2011 nyarán a Turisztika Hungária Kft. kezébe került. A cégtulajdonos Nagy Gábor már akkor azt mondta egy interjúban: „sikerült egy megfelelő pénzügyi-gazdasági szakértőt találnia Varga Jenő személyében”. Ezzel éppen annak a Vectigalis Zrt.-nek az alapítóját nevezte meg, amelyet az SCD-cégek felszámolására kijelöltek. Igaz, Varga 2010-ben kiszállt a Vectigalisból, és turisztikai nagyvállalkozóvá avanzsált.
A kempingek nagyobb részét birtokló társaságok ugyanis 2012-ben rendre felszámolásba dőltek. Mások mellett a balatonfüredi önkormányzat is felszámolásból jutott hozzá a tópart legnagyobb, 3 ezer fős kempingjéhez, 2,3 milliárd forintért; a vonyarci ingatlant a Zala Kempingek Kft. vásárolta meg, az aszófőinek a licitjét pedig egy kiskorú magánszemély nyerte.
Varga a Balatontourist tulajdonosai közt is megjelent közvetetten a tavalyi év végén, a HVG-nek név nélkül nyilatkozó kempinggazdák szerint éppen az eladást előkészítendő. A Balatontourist mindenesetre jó vétel lehet a Jászai–Mészárosék csapatnak: kempingbérleményekből származó bevételei a 2015-ös 1,65 milliárd forint után 1,77 milliárd forintot értek el. A társaság a kempingek egy részét korábban a felszámolótól bérelte, de az új tulajdonosok is megtartották a Balatontouristot működtetőként. Így például a siófoki és a zamárdi táborhelyet 2014-ben egy veszprémi székhelyű cég, a Brovana Kft. vette meg, ám az üzemeltető továbbra is a Balatontourist maradt. A hazai és a külföldi turisták körében egyre népszerűbb kempingeket az új tulajdonosok látványosan felújították. Ez történt például a siófoki Aranyparton lévő üdülőházakkal is, amelyek mellé továbbiakat is telepítettek, a vizesblokkokat pedig korszerűsítették. A zamárdi autóskempingben pedig új mobil házakat helyeztek el.
A másodszor is kempinggazdává váló Jászai Gellért most azt tervezi, hogy további táborhelyeket vásárol majd a tó körül, illetve bérleti szerződésekkel és franchise-rendszerben is bővíti a Balatontourist hálózatát – mondta el a vállalkozó a Magyar Időknek. Az adásvétellel a Konzumhoz került például egy étterem, amely a zalakarosi kemping területén működik, továbbá egy fonyódi utazási iroda is. Ezenkívül a badacsonyörsi Balaton Kemping felét, egy több mint háromhektáros ingatlant is megkaparintott most a Konzum-csoport. Ez a kemping a tervek szerint jövőre, komplex felújítás után nyílik meg. Erre, illetve Mészárosék egyéb új szerzeményeinek felújítására is jut közpénz: a balatoni fejlesztési százmilliárdokon belül közvetlenül a kempingszépítés céljára ötmilliárd forintot pántlikázott meg decemberben a kormány.
G. TÓTH ILDA
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.
Közel 36 millió eurót, azaz mintegy 14 milliárd forintot kér a felszámoló a Dunaferr padlót fogott hengerművének életképes részeiért.
Az viszont még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A magyar miniszterelnök hatalma veszélyben van, de nem úgy, ahogyan azt várnánk.