Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
A Pénzcentrum a KSH friss adatai alapján azt az öt szakmát, területet vizsgálta meg, ahol arányaiban a leggyorsabban növekedtek a bruttó bérek 2017-ben. Van benne néhány furcsaság.
Emlékeztetőül: a 2017-es bruttó átlagbér 276 065 forint volt.
1. Művészet, szórakoztatás, szabadidő: +27%
A számok alapján ezen a területen emelkedett 2017-ben legnagyobbat a bruttó bér, akkor is, ha százalékosan és akkor is, ha forintban vizsgáljuk a növekedést. 2016-hoz képest 27 százalékkal keresnek jobban e területen a munkavállalók, ami bruttó 57 403 forintos emelkedést jelent. Mindemellett a 268 818 forintos bér még mindig az átlag alatt van, igaz, már nem sokkal, csupán 2,63 százalékos a lemaradás- számolta ki a Pénzcentrum.
2. Erdőgazdálkodás: +20%
Százalékos arányban kifejezve nagyot nőtt az erdőgazdálkodásban dolgozók bére, húsz százalékot, ám ez forintban kifejezve (30 023 forint) csupán a középmezőnyre volt elég. A 2017-es évben az átlagos bruttó jövedelem 197 775 forint volt, ez az átlagbér 71,6 százaléka, így még mindig van hova fejlődni, ha fel akarják zárkóztatni az erdészeti dolgozók bérét a magyar átlaghoz.
3. Szociális ellátás: +19%
A szociális ellátásban dolgozók bére 19 százalékos emelkedést követően 130 888 forint volt 2017-ben. Ez az emelkedés 20 794 forintnak felel meg, ám még mindig meglehetősen rosszul keresnek ezen a területen a munkavállalók, a nemzeti átlag csupán 47,4 százalékát kapják meg.
4. Ingatlanügyletek: +17%
Nem meglepő, hogy a 2017-es ingatlanpiaci fellendülés magával húzta a területen dolgozók bérét is. Az átlagos bérük majdnem beérte a magyar átlagot 261 160 forinttal (94,6 százalékon áll). Az emelkedés 2016-hoz képest 38 666 forint volt, ami százalékban kimutatva 17 százaléknak felelt meg.
5. Humán egészségügy: +17%
Az egészségügyben dolgozók bére szintén 17 százalékkal emelkedett egy év alatt, ezzel be is érték a magyar átlagot. 2017-ben bruttó 276 753 forint volt az átlagos bérük, ez 2016-hoz képest 40 530 forintos emelkedés.
Az arányaiban legnagyobbat emelkedő területek jellemzően az átlagos bérszint alól kerültek ki, ami azt mutatja, hogy az alacsony keresetűek között bérfelzárkózás zajlik a munkaerőpiacon. A tempó már más kérdés.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Kudarcba fullad a kormány hónapok óta tartó küzdelme, hogy betiltsa a Pride felvonulást. A HVG élő közvetítése.
A tiltottá lett Pride üzenete aktuálisabb, mint valaha.
A Tisza Párt elnöke úgy nyilvánult meg félreérthetetlenül a Pride-ról, hogy le sem írta a rendezvény nevét.
Nehéz-Posony Kata, a HVG ügyvédje minden kérdésre válaszol.
Ha azonban az országos adatokat nézzük, akkor fele-fele arányban támogatják és utasítják el a rendezvényt a magyarok.
Videóban üzent az esemény helyszínéről.
Freddie Mercury kezében sem állt ilyen hetykén a vasaló.
Páncélos tábornok irányítja az Irán elleni háborút.
„Jó hazafi harcoshoz” méltón tette közzé, hogy 100 százalékos magyar érettségit tett.
Pár nappal az Európa-bajnokság kezdete előtt.