szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az őrületbe kergetik egyes szakmák képviselőit a kormányhivatalok azzal, hogy mondvacsinált hiányosságon rugóznak a végzettséget igazoló papírokkal kapcsolatban. Szürreális történetek következnek.

Néhány hete landolt a sajtóban egy ismert fotós és egyetemi tanár története, akit a kormányhivatalban szakmunkás vizsgára akartak küldeni, mert vizuális nevelés állt csak a diplomáján, nem pedig fotográfia. Hogy nem egyedi, és nemcsak a művészvilágot érintő jelenségről van szó, azt olvasói levelek tömege bizonyítja. A Qubit több esetről is beszámol; az egyikben egy kőfaragó, műköves és épületszobrász végzettségű szakembert a burkolástól tiltottak el, pedig arról az oktatási hivatal igazolást adott, a szakma aktuális leírása tartalmazza, és most is tanítják a szakképző helyeken. Bár a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NKFH) a szakembernek adott igazat – hiszen minden kőfaragó és épületszobrász burkol - a kormányhivatal elutasította az álláspontjukat.

Egy másik olvasó, egy 40 éves gépészmérnök arról számolt be, hogy bár 18 éves kora óta foglalkozik karburátorokkal, és  „olyan mélységig mélyedtem el benne, amelyet eddig semmilyen, e témával foglalkozó irományban nem találtam meg leírva”, csak feketén végezhetné munkáját, a veterán autók karbantartását. „Idősebb kollégáim gépészmérnöki diplomával még kiválthatták az autószerelői vállalkozást, én viszont nem bővíthettem mérnöki tervezéssel foglalkozó egyéni vállalkozásomat a karburátorok gyógyítását lehetővé tevő TEÁOR-kóddal” – írja az olvasó, akit a kormányhivatal OKJ-s autószerelői tanfolyamra akar küldeni.

Egy kisebb bánya felelős műszaki vezetőjén a bányamérnöki diplomát kértek számon, jóllehet a szintén a megyei kormányhivatal alá tartozó Bányászati Osztály már vizsgálta és megfelelőnek találta a bánya működtetéséhez igénybe vett szakszemélyzet végzettségét és gyakorlottságát.
Egy 25 éve működő úri szabóságnál anno ruhaipari főiskolán szerzett felsőfokú képesítést, de nem fogadták el a főiskolai oklevelet. A kormányhivatal szerint ilyen munkát csak OKJ-s végzettséggel lehet vállalni. Mivel erre az úriszabó nem hajlandó, a külföldre költözéshez pedig nem érez magában energiát, valószínűleg nyugdíjba vonul inkább.

Egy okleveles agrármérnök pedig méhészkedésbe kezdett, rajta is az OKJ-s méhész papírt kérték számon. Ezt nyár közepén közölték vele, de a méhész tanfolyamok tavasszal vannak – és 300 ezer forintba kerülnek, így törölték az egyéni vállalkozást az összes tevékenységével együtt. A törlésről két hét után kapott értesítést. A méhész azóta megtalálta a kiskaput: őstermelőként dolgozik, ott ugyanis nem kell OKJ-s végzettséget igazolni.

Egy másik olvasó autókat szeretett volna egyéni vállalkozásban fóliázni, erre azonban nincs külön TEÁOR szám. A kormányhivatal szerint a képkeretezés a megfelelő tevékenységi kör – mely azonban képzéshez kötött. A vállalkozóaspiráns viszont kiderítette, hogy Magyarországon a kilencvenes évek óta nem képeznek erre a szakmára senkit, így esélye sem volt megszerezni a papírt. Végül a TEÁOR-kódokat generáló Központi Statisztikai Hivataltól kért állásfoglalást, vesztére. Ők ugyanis a fóliázást szintén képkeretezésként értelmezték, ezért a kormányhivatal megszüntetésre ítélte az egyéni vállalkozást.

Egy London és Budapest között ingázó, televiíziós műsorokat gyártó vállalkozótól pedig azt kérték, törölje az egyéni vállalkozása tevékenységi körei közül a Közszolgálati televízióműsor összeállítása, szolgáltatása - 602002 pontot, mert az közszolgálatnak minősül. Az egyéni vállakozó – akinek a  televíziós szerkesztésről egyetemi diplomája, a közszolgálati televíziózásról pedig nemzetközi összehasonlító tanulmányai vannak egy londoni mesterképzésről, kénytelen volt a tevékenységi kör törlésére.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!