Jól hangzik a négygyermekes anyáknak ígért szja-mentesség, de ki tud élni vele?

Nagyobb a PR, mint a költségvetési hatása – így jellemezte a négygyermekes anyáknak 2020-től beígért személyi jövedelemadó-mentességet a HVG-nek egy adószakértő. Jóllehet, a vasárnapi bejelentés után mindenféle trükköket taglaló hozzászólások árasztották el a közösségi oldalakat, a valóság sokkal „kiábrándítóbb”, legalábbis az érintett, körülbelül 220 ezer asszony szempontjából.

  • hvg.hu hvg.hu
Jól hangzik a négygyermekes anyáknak ígért szja-mentesség, de ki tud élni vele?

Feltehetően a többségük nem dolgozik a négy – vagy több – gyermek felnevelése közben, s meglehet, soha nem is fog. Ha pedig igen, akkor sem biztos, hogy kell fizetnie szja-t, jó eséllyel csak a társadalombiztosítási járulékok terhelik. Három gyerektől ugyanis gyerekenként havonta 220 ezer forinttal csökkenthető az adóalap – ami a szülők között megosztható – így havi 880 ezer forintos együttes jövedelemig a családok szja-mentesek. Legfeljebb egy vállalati csúcsvezető négygyerekes anya jár majd jól a kedvezménnyel, bár neki nincs különösebb szüksége erre. És persze az is, akinek már kirepültek a gyerekei és dolgozni szeretne, mivel az adómentesség a nyugdíjig szól, legalábbis Novák Katalin bejelentése szerint. Ebből viszont azt is következik, hogy a négygyerekes nyugdíjas anya, ha tovább dolgozik, ismét fizet szja-t, igaz, a 2019-től hatályos szabályok szerint járulékokat már nem – hívja fel a figyelmet Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének vezetője. 

Trükkös mamák és papák 

Amennyire pillanatnyilag tudni lehet, a kedvezmény csak a munkából származó jövedelmekre szól majd, így például az osztalékra, vagy más, szja-köteles bevételekre – például üzletrész-értékesítésre – nem. Így adókikerülésre, családi adóoptimalizálásra kevéssé alkalmas. Egy családi cég esetén az azért elképzelhető, hogy ha eddig csak az apát jelentették be alkalmazottnak, ezután az anyát is bejelentik, és a jövedelmet megosztják közöttük vagy megcserélik a szerepeket. Azzal viszont számolni kell, hogy az alkalmazottak munkabérére a cégnek 21 százaléknyi járulékot kell fizetnie, a munkavállalónak pedig további 18,5 százalékot. Lehet számolgatni azt is, hogy a családi vállalkozásból eddig osztalékot kivevő anyát érdemes-e bejelenteni alkalmazottnak, de valószínűleg nem. A cégnek alapesetben 9 százalékos társasági adót kell fizetnie az eredménye után, az osztalék tulajdonosának pedig 15 százalék szja-t és 19,5 százalékos (maximum 697 ezer forintnyi) járulékot, vagyis 100 forint eredményből az esetek zömében így sem marad több 60 forintnál.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.