Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Úgy tűnik, Magyarország nem szórja Afrikára az elektronikai szemetét, de amúgy az EU gond nélkül mérgezi a fekete kontinens lakóit.
Az üzlet ezért változatlanul folyik. Az idézett német riport 2014-ből való (ma is aktuális és érdekes), de a GPS-trükköt azóta mások is kipróbálták, igazolva, hogy a helyzet az utóbbi években nem javult. Legutóbb idén februárban tette közzé hasonlóan lesújtó eredményeit az amerikai (seattle-i) székhelyű Basel Action Network (BAN) civil szervezet. A BAN 1997 óta működik, nevét az 1992 óta érvényes bázeli egyezményről kapta, amely tiltja a működésképtelen készülékek exportját. Ennek megfelelően a BAN a világméretű környezetvédelmi igazságosságot tűzte zászlajára, és a mérgező szemétexport hatásait vizsgálja.
A BAN kétéves felderítő munkát folytatott: munkatársai tíz EU-országban 314 kiszuperált számítógépet, nyomtatót és monitort láttak el GPS-nyomkövetővel. A lomok hat százaléka került az EU-n kívülre, nagy valószínűséggel illegálisan. Ha ezt az arányt felszorozzák, megbecsülhető, hogy az EU évente több mint 352 ezer tonnányi, másképpen majdnem 17 és fél ezer hajókonténernyi elektronikai hulladékot tüntet el olyan országokban, mint Ghána, Nigéria, Pakisztán, Tanzánia, Thaiföld vagy Ukrajna. A tanulmány érdekessége, hogy a tíz megvizsgált EU-tag közül egyedül Magyarország nem volt részese a szemétexportnak.
Hogy miért nem, azt nem tudjuk, lehet véletlen is – mondja a kutatás egyik itthoni segítője, Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. A lehetséges okok között említi, hogy a karcagi Elektronikai Hulladékhasznosító Kft. sok holmit átvesz. „Az is lehet, hogy Nyugat-Európának nyilván sokkal erősebb a legális és illegális kapcsolata a célállomásokkal, a fejlődő országokkal“ – teszi hozzá. A jelentésből kiolvasható, hogy a tengeri kikötő hiányán nem múlhat: Ausztria is a bűnösök között szerepel.
Végül is az Afrikában landoló elektronikai hulladék olyan szörnyűségeket okoz, amik a kényelmes európai karosszékekből nézve különösen hátborzongatóak. Az örökösen idézett példa Agbogbloshie. A ghánai főváros, Accra peremén fekvő nyomornegyed valaha festői lagúna volt. Ma több tízezren dolgoznak ott. A családtagokkal együtt 60–80 ezer embernek Agbogbloshie az otthona, van adóhivatal és bank is. Jobb munka híján felnőttek és gyerekek az egészségükkel fizetnek azért, hogy csekély jövedelemre tegyenek szert a hulladék feldolgozásából. Illetve, a feldolgozás nem is megfelelő szó. A kábelekről egyszerűen leégetik a műanyagot. A használhatatlan maradékot úgy égetik el, hogy hűtőszekrények műanyag szigetelőhabjával gyújtják meg őket. A levegő és a föld tele van ólommal és kadmiummal, higannyal és krómmal. Az emberek is halnak, a halak is kipusztulnak a környéken. Még húsz kilométerrel távolabb is mérgek mutathatóak ki az emberek vérében.
Hát ezért szemét üzlet az ingyen összegyűjtött hulladék exportálása. De az embertelen körülmények miatti jogos feháborodáson túl érdemes még tovább követni az anyag körforgását. Az Agbogbloshie-ban és máshol kinyert fémek értékes, a világpiacon keresett nyersanyagok. Amit az afrikai szeméttelepeken az emberek a szó szoros értelmében életük kockáztatásával „reciklálnak“, és amit fillérekért vásárolnak fel tőlük a helyi kereskedők, az visszakerül a fejlett országokba. Paradox helyzet: a „városi bányászat“ (urban mining), azaz a nyersanyagok visszanyerése a készülékekből a fejlett országokban annyira költséges, hogy nem éri meg. Sokkal olcsóbb az említett körülmények között megoldani az embertelen afrikai kerülő beiktatásával.
Európa tehát kétszeresen is keres az afrikaiak nyomorúságán. Egyszer, amikor szabályos hulladékfeldolgozás helyett messzire küldi a szemetet. Másodszor, amikor az új nyersanyagokhoz képest olcsóbban jut az újrafeldolgozotthoz. Ez is benne van abban, hogy a fejlett országokban viszonylag olcsóak, gyakran lecserélhetőek a műszaki cikkek.
Egyelőre nincs jele annak, hogy az EU-bürokrácia le tudná győzni a csábító, ám tisztességtelen üzletet. Próbálkozások mindenesetre vannak. Egy EU-irányelv kötelezi az exportőröket annak igazolására, hogy az exportált elektronikai hulladékot külföldön újra felhasználták – ez állítólag megkönnyítené a vámellenőrzést. 2016 óta az EU-tagállamok kötelezték magukat, hogy minden 100 tonnányi készülékből 45 tonnányit (2019-től fogva 65 tonnányit) begyűjtenek.
Agbogbloshie-ban ebből egyelőre nem sok látszik. Valószínűleg csak a német sajtó figyelt fel rá, a helybéliek kevésbé, hogy a német kormány korszerű recycling-központot álmodik a ghánai nyomoripar helyébe. Januárban láttak hozzá az oktatáshoz, egyelőre 70 fiatalembert képeznek át a nyersanyagok környezetbarát kinyerésére. Kétségkívül szép gesztus. Agbogbloshie-ban a nyersanyagpiac közben működik tovább, ahogyan szokott. Bezárását nem is tervezik. Könnyen kitalálható, miért: ha megszüntetnék ott, újraindulna máshol.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.
Még mindig nem örök, de a most várhatónál hosszabb és egészségesebb életet ígérnek a longevity módszerei.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy az övé a politikai, illetve a jogi felelősség és szívesen bíróság elé áll, hogy ott védje meg az igazát.
Sokszor kipróbált eszközökkel, ígéretekkel és kedvezményekkel igyekszik visszacsábítani híveit a választások előtt az Orbán-kormány.
A lyuk beomlott, és maga alá temette a 17 éves Riccardo B.-t.
Az eddigi vizsgálatok szerint mindkét hajtómű üzemanyagszabályozói ki voltak kapcsolva, ami magyarázhatja, miért zuhant le a gép.