szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nehéz vitatni, hogy változott a nők helyzete a rendszerváltás éveihez képest. Mi most annak néztük utána a KSH és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján, hogy mely területeken sikerült előrelépniük, illetve hol romlott a helyzetük 30 év alatt.

Azt mindenki tudja, hogy jó ideje csökken Magyarországon lakosságszám, nem hiába próbálkozik az Orbán-kormány egy sor családtámogató intézkedéssel: a főállású anyaságtól, a csok-on át a babaváró hitelig számos próbálkozás volt már. Az eredmény egyelőre várat magára, miközben már minden hatodik magyar gyermek a határon túlon születik.

Bár a lakosságszám a rendszerváltás óta 10,37 millióról 9,77 millióra csökkent, a férfi-nő arányok ezen belül változatlanok maradtak, azaz a lakosság 52 százaléka nő. A születéskor várható élettartamnál azonban már látható különbség a két nem között, még akkor is, ha a férfiak lassan ugyan, de kezdik behozni a hátrányukat, ahogyan az ezer lakosra jutó halálozások számánál is jól láthatóan közelítenek egymáshoz az értékek.

Változás az is, hogy amíg a rendszerváltáskor még több férfi, addig 2017-ben több nő hunyt el. Ezt részben az is okozza, hogy van néhány betegség, ahol például a férfiak halálozási száma nem, vagy alig változott, a nőké viszont megugrott.

Korábban két cikkünkben is bemutattuk, hogy a rendszerváltás éveihez képest hogyan változott az életünk. Első cikkünkben arra kerestük a választ, hogy most élünk jobban, vagy harminc éve, míg a második anyagunkban a szociális rendszert ért változásokat néztük meg.

Ha már betegségek: a hivatalos statisztikák szerint jelentősen csökkent a gondozókban ellátott alkoholisták száma, miközben ezen a téren a két nem közötti különbség is jóval kisebb lett.

Amennyiben az oktatást nézzük, ott jól láthatóan javult a nők helyzete. Több területen ugyanis behozták a korábbi lemaradásukat, sőt minél magasabb képzettségű csoportot veszünk alapul, annál nagyobb a nők aránya, sokszor le is hagyják a férfiakat. Ugyanakkor a szakközépiskoláknál ezzel pont ellentétes folyamat játszódott le.

A házasságkötéseknél jól látható változás, hogy mindkét nem jó pár évvel későbbre tolta ezt az eseményt. A terhességmegszakítások száma pedig jelentősen csökkent az elmúlt 30 évben.

Hiába csökken az összlakosság, a foglalkoztatottak száma nő, igaz az arányok eltolódtak. A mezőgazdaságból például szinte eltűntek a női dolgozók, a fizetéseknél pedig jól látszik, hogy csak olyan területen tudtak a férfiak elé lépni a nők, ahol ők a szellemi munkát végzik az erősebbik nem pedig a fizikait.

Érdekli a gazdaság? Még több cikket talál Facebook-oldalunkon:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!