szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha egy bevándorló azt állíthatja a határon, hogy terrorista szervezet elől menekül, akkor nem kezelhetik gazdasági menekültként. Emiatt Donald Trump amerikai elnöknek kétszer is meg kell fontolnia javaslatát, miszerint terrorszervezeteknek nyilvánítaná a mexikói drogkartelleket.

Mexikóban sokan aggódnak Trump tervei miatt, mert attól tartanak, hogyha valóban eléri célját az amerikai elnök, akkor az amerikai hadsereg akciókat hajthat végre Mexikó területén. A Sin Embargo című mexikói lap szerint, ha a drogkartelleket terrorista szervezeteknek bélyegzik  akkor Trump nyugodtan nemzetbiztonsági érdekként állíthat be egy katonai akciót Mexikó területén.

"Már kilencven napja azon dolgozom, hogy a mexikói drogkartelleket nyilvánítsák terrorista szervezetnek az Egyesült Államokban!" - nyilatkozta Trump azt követően, hogy egy amerikai mormon família kilenc tagját mészárolták le egy drogkartell fegyveresei Mexikóban. A kartellek egész hadseregeket tartanak fent Mexikóban, ahol vígan szembeszállnak akár a rendőrséggel is - számol be a La Figaro.

Terroristák-e a drog kereskedők ?

A Foreign Terrorist Organization /FTO/ három kritérium alapján lehet egy szervezet az Egyesült Államokban:

  • először is külföldinek kell lennie
  • terrorista akciókat kell elkövetnie
  • amerikai állampolgárok életét kell fenyegetnie

Elvben a mormon család egy részének legyilkolása Mexikóban megfelel ezeknek a kritériumoknak. Ezért is hivatkozik erre Trump. Csakhogy Lopez Obrador, Mexikó elnöke nem akar háborúzni a drogkartelekkel. A baloldali elnök mindenekelőtt nyugalmat akar a sok gonddal küszködő országban, és nem hiányzik neki egy polgárháborús helyzet.

Emlékszik ugyanis arra, hogy Pablo Escobar Kolumbiában a kilencvenes években nyíltan háborút viselt a hatalom ellen - káoszba sodorva hazáját. Ráadásul kiszolgáltatta Kolumbiát az Egyesült Államoknak, hiszen Escobart csakis az amerikaiak segítségével sikerült likvidálniuk. Mindezt el akarja kerülni Mexikó elnöke, aki saját hazájában is tapasztalta a kartellek elleni háború teljes reménytelenségét.

Mexikó ezért nem kér Trump támogatásából. "Együttműködésre hajlandóak vagyunk, de amerikai beavatkozásból nem kérünk!" - üzente Lopez Obrador.

Ha Trump javaslatát elfogadják, akkor összekeveredik a terrorizmus és a drog csempészése fogalma. Pedig a terroristák politikai célokat követnek, míg a kartellek pénzt akarnak szerezni - fejtegeti a Columbia egyetem professzora. Richard Nephew szerint Trump ötlete fölösleges és valószínűleg kontraproduktív. A drogkartellek vezérei már így szerepelnek a feketelistákon, aminek következtében m a sem a saját nevükön utaznak, ha Amerikába repülnek.

Trump öngólt is lőhet

Az USA elnöke ugyanis azért épít falat a mexikói határon, hogy megakadályozza a migránsok tömeges érkezését. Ha azonban a drogkartelleket terrorista szervezeteknek nyilvánítják, akkor a Mexikóból érkező bevándorlók joggal állíthatják, hogy ők nem gazdasági menekültek hanem a terrorizmus áldozatai.

Vagyis Trump választási demagógiája visszafelé is elsülhet, márpedig az USA elnöke mindent a választási kampánynak rendel alá, mert nyolc évig szeretne a Fehér Házban maradni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!