szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gazdaságvédelem nem képzelhető el dolgozóvédelem nélkül – olvasható ki több szakszervezeti konföderáció közös állásfoglalásából.

Nemcsak a munkahelyeket, de a munkavállalókat is meg kellene védeni – írja közös közleményében a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a LIGA Szakszervezetek, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés. Ezzel a koronavírus-járvány miatt megalkotott gazdaságvédelmi akcióterv egyes rendelkezéseinek nem elégséges, illetve nem megfelelő voltára kívánják felhívni a figyelmet.

A szakszervezeti konföderációk szerint elhibázott döntés, hogy a munkáltató bármikor, minden korlátozástól mentesen módosíthatja a munkaidő-beosztást. Ez a szabály ugyanis aránytalan rugalmasságot vár el a dolgozótól, amely pont a jelenlegi helyzetben sok esetben nem megvalósítható.

A kormány gyakorlatilag kukázta a munkavállalók jogait

A veszélyhelyzet miatt a munkáltatóknak már nem kell 96 órával előbb szólniuk, ha módosítják a dolgozó munkaidejét. A munka törvénykönyve bármely pontjától el lehet térni. Elvileg csak közös megegyezéssel, de válságban a dolgozók nagyon kiszolgáltatottak.

„Elfogadhatatlan, hogy a jogalkotó éppen ebben az évtizedek óta példátlan helyzetben hagyja védtelenül a munkavállalókat, tudva azt, hogy a munkavállaló nem egyenrangú tárgyalófele a munkáltatónak, különösen kiszolgáltatott jelen körülmények között” – írták arra, hogy a vonatkozó rendeletben rögzítették: a munkavállaló és a munkáltató külön megállapodásban eltérhet a Munka törvénykönyve rendelkezéseitől.

A nyilatkozatot aláíró konföderációk nem tartják elfogadhatónak, hogy a kormány a munka világát érintő rendelkezésekről nem konzultált a szociális partnerekkel, pedig ennek szükségességére az Európai Unió és az Európai Szakszervezeti Szövetség kiemelten is felhívta a tagállamok figyelmét. „Megértjük, hogy a jelenlegi helyzetben erre korlátozottan nyílik lehetőség, azonban jelezzük, korábban elküldött javaslataink is reakció nélkül maradtak” – írták.

„Nem követhető az a gyakorlat, hogy a munkavállalók jogai feláldozhatók a vállalkozások védelme érdekében!”

A szakszervezetek azt szeretnék, hogy

  • maradjanak meg a munkahelyek;
  • maradjanak meg a jövedelmek;
  • a szülők jövedelmek megtartása mellett maradhassanak otthon;
  • egy családból legalább egy szülő a gyerek mellett lehessen.

Ez viszont nem valósítható meg anélkül, hogy a kis- és középvállalkozásoknak a kormányzat segítséget nyújtson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!