szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Harmadával kevesebb felszámoló lesz a listán, és újak is kerülhetnek be, keddig nyújthatnak be pályázatot a cégek. Legutóbb hét évvel ezelőtt frissítették a felszámolói jegyzéket, akkor is a korábbinál jóval kevesebben jutottak be, többen megtámadták a döntést, mert szerintük túl nagy teret kaptak a szubjektív szempontok, ezzel egyszerűen újraosztották a piacot. Sokak szerint most is ez történik.

Most 123 szervezet szerepel a felszámolói jegyzékben, a 2013-as frissítés előtt ennél jóval többen szerepeltek a listán. A kormány 2012-ben veselkedett neki, hogy az uniós elveknek megfelelően rendezze az „érinthetetlenek kasztját”, majd a 2013-ban kiírt pályázaton végül majd fél év múlva hirdettek eredményt. Többen, akik kimaradtak az új listáról, bíróságra mentek azzal, hogy túlsúlyban voltak a bírálat során a szubjektív pontok. Bár a mostani menetrend szerinti új pályázatok határideje kedden jár le, már vannak olyan hangok, amelyek szerint ismét döntően a szubjektív szempontok juthatnak majd fel az új listára, a jelentkezőknek pedig még szakmai múlttal sem kell rendelkezniük.

Hét éve becslések szerint egy 400 milliárd forintos piac volt a tét, a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének elnöke szerint viszont ez csak szélsőséges becslés, ehelyett csupán 4,5 milliárd a valódi piacméret. Ezt Somogyi Ferenc akkor az Origónak azzal indokolta, hogy a felszámoló cégek más tevékenységet is folytatnak, a túlzó számítás az összbevételüket vette alapul, de valósan a felszámolói tevékenységből csupán a kisebb összeg folyhat be éves szinten. Ráadásul 2015-ben megalakult az állami felszámoló szervezet is, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft., amely a stratégiailag kiemelt jelentőségű vállalatok felszámolását bonyolítja, szűkítve a piacot. Az előző jegyzékre 68 új cég került fel. Most április 24-én jelent meg a rendelet azzal összefüggésben, hogy hatvan napon belül ki kell írni az új pályázatot, ami szélsebesen, jóval a kiszabott határidő előtt meg is jelent.

A listára most mindösszesen 90 cég kerülhet fel, július 14-ig lehet benyújtani a pályázatokat. A kiírás szerint összesen 150 pontot lehet szerezni, legfeljebb 20 pontot a formai értékelésben, maximum 90 pontot a szakmai szempontok bírálata során, illetve 40 pont szerezhető a személyes meghallgatáson. A pályázatra csak „tiszta” cégek jelentkezhetnek, amelyek semmilyen eljárás alatt nem állnak. A szakmai paraméterek tekintetében elég ha vállalják például a felszámolási eljárások során alkalmazott, az értékesítések lebonyolításához szükséges elektronikus rendszer beszerzését, illetve a 30 millió forintos biztosíték teljesítését. Azt is vállalnia kell a jelentkezőnek, hogy a tulajdonosi szerkezetében alapvető változások nem lesznek az elkövetkező hét évben. A szükséges szakmai képesítéssel rendelkező szakemberek foglalkoztatását a névjegyzékbe bekerülés esetére írják elő. Már jelenleg, vagy korábban felszámolói tevékenységet végző társaság esetében pedig azt kell vállalniuk a jelentkezőknek, hogy a bírálók megismerik a 2015-19-es tevékenységük részleteit, és azt értékelik is a bírálat során.

A pályázati hajrában az érintettek zöme név nélkül mondott véleményt a kiírásról, többen ismét a jelentős részben szubjektív szempontok szerint szerezhető pontok miatt bírálta az újabb pályázatot. Néhány érintett szerint elegendő volna a jegyzékben szereplők tevékenységét vizsgálni és értékelni, a jegyzéket e szerint frissíteni. Azzal, hogy a szakmai múlt „csak” előnynek számít, de nem feltétel, ismét újoncok kerülhetnek a piacra. Mindeközben az állami felszámoló is belépett a piacra, legutóbb a MALÉV GH Zrt., a CG Electric, és a BD Park Zrt. felszámolásába szállt be. A hét évvel ezelőtti jegyzéket Seszták Miklós felügyelte, most Bártfai-Máger Andrea hatáskörébe került.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!