A kormány már 2021-től sem vár annyit, mint korábban

Varga Mihály egy konferencián elpöttyentette, hogy kisebb gazdasági növekedést várnak 2021-re, mint korábban – ráadásul nagyobb 2020-as visszaeséshez képest.

  • hvg.hu hvg.hu
A kormány már 2021-től sem vár annyit, mint korábban

2021-ben a magyar gazdaság 3,5-4 százalékkal nőhet 2020-hoz képest – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a HBLF konferenciáján. Ez meglepő megjegyzés volt – vette észre a Portfolio.hu –, ugyanis a kormány eddig 4,8 százalékos GDP-növekedést várt 2021-re, a költségvetést is így tervezték.

A konferencián Varga Mihály megismételte, amit korábban már mondott: idén az eddig várt 5 százalék helyett 6-6,5 lehet a gazdaság visszaesése.

A 2020-as és a 2021-es várakozások módosítása együtt azt jelentik, hogy a kormány nemcsak nagyobb visszaesést vár idénre, mint korábban, de lassabb kilábalást is. Hiszen az eddig vártnál mélyebb 2020-as recesszióhoz képest várnak immár kisebb 2021-es növekedést. Vagyis szó sincsen már nemhogy visszapattanásról, de gyors kilábalásról sem.

Azt is megismételte a miniszter, hogy a tárca egy 3 éves pénzügyi programon dolgozik, amely helyreállítja a költségvetési helyzetet, ugyanis a járvány okozta deficitnövekedés csak átmeneti lehet. Várakozása szerint 2022 első félévére épülhet vissza a bruttó hazai termék a válság előtti szintre. Arról is beszélt, hogy a jövő év második negyedévében várható gazdasági fordulat, ha lesz vakcina, ennek hiányában azonban lassabb lesz a kilábalás.

 

Varga: Három év múlva térhet vissza a régi növekedési pálya

Az egészségügyre az EU helyreállítási alapjából szán forrásokat a magyar kormány - erről is beszélt a pénzügyminiszter parlamenti meghallgatásán.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.