szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A belga pénzügyi ellenőrzés szigorú: a rendőrség nem véletlenül leplezte le a Katar-gate botrányt az Európai parlamentben. Sok afrikai állam nagykövetségének működése is veszélybe került azonban, mert diplomatáik nem nyithatnak bankszámlát Brüsszelben korrupciós és pénzmosási gyanú miatt.

“A nagykövetségek megbénulnak, nem tudnak normálisan működni. Nem tudják rendesen fizetni a személyzetet, a szállítókat, még a telefonszámlák is gondot okoznak” - panaszkodott a brüsszeli Politicónak Kamerun nagykövete. Ő a szószólója az Afrikai, Karib-tengeri és csendes-óceáni diplomaták brüsszeli szervezetének, amelynek sok tagállama küszködik azzal a problémával, hogy diplomatái nem tudnak folyószámlát nyitni a brüsszeli bankokban.

Miért nem? Mert az Európai Unió még 2015-ben megfogalmazott egy pénzügyi ellenőrzési csomagot, melyből Belgiumban törvényt csináltak. A bankok erre a törvényre hivatkoznak, amikor megtagadják a folyószámla-nyitást egyes diplomatáktól. Melyik állam érintett? Kamerun nagykövete sorolja a listát saját országát említve az első helyen: Mozambik, Dzsibuti, Trinidad és Tobago, Ghána, Kenya, a Közép-Afrikai Köztársaság, Zöld-foki szigetek.

Kamerun nagykövete azt is elmondta a Politiconak, hogy más földrészek diplomatái is érintettek: itt van például Peru, amelynek nagykövetsége hasonló gondokkal küszködik Brüsszelben.

Mit mondanak a bankok?

Az ING bank brüsszeli szóvivője hangsúlyozza, hogy rendszerszerűen nem zárnak ki egyes nagykövetségeket, hanem minden egyes esetet megvizsgálnak. "Nem diszkriminálunk egyes nagykövetségeket, bár akkor kétségkívül könnyebb lenne a dolgunk, mert az egyéni vizsgálódás nagy teher a számunkra.”

Az érintett nagykövetségek reklamáltak a belga külügynél, amely kérte a Brüsszelben működő bankokat, hogy ne akadályozzák ily módon egyes diplomaták folyószámla nyitását. A Brüsszelben működő bankok udvariasan meghallgatták a belga külügy kérését, de nem változtattak a szigorú ellenőrzésen, mondván jobb félni, mint megijedni.

A belga kormány ezért új rendszert vezet be január elsejétől. Ez arra kötelezi a bankokat, hogy tegyék lehetővé a folyószámla nyitását a diplomatáknak. A bankok háromszor elutasíthatják a kérést, de utána biztosítaniuk kell az alapvető pénzügyi szolgáltatást a szóban forgó diplomatáknak.

A Katar-gate botrány nem jöhetett volna rosszabbkor a pénzügyi problémákkal küszködő brüsszeli nagykövetségek számára. A belga hatóságok 1,5 millió eurót foglaltak le, amellyel Katar és Marokkó megpróbált befolyást vásárolni az Európai Parlamentben.

“Ennek nagy hatása lesz a mi ügyünkre is, ebben tökéletesen biztos vagyok” - búslakodik Kamerun nagykövete.

A pénzügyi ellenőrző hatóság - a Febelfin - nem volt hajlandó részletesen nyilatkozni a Politiconak a Katar-gate-ről, de az európai osztály vezetője elmondta a Politico tudósítójának, hogy “ez az ügy is azt bizonyítja, hogy a korrupció és a pénzmosás nemcsak elméletben létezik. Nemcsak papíron van ilyen kockázat hanem a gyakorlatban is. A belga törvény kiemelten foglalkozik annak kockázatával, ha az érintett politikailag fontos személyiség. Ilyenkor megkettőzött éberségre van szükség.”

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!