Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Antibiotikumokat és más hétköznapi gyógyszereket gyakran nem könnyű beszerezni Európában. Vajon miért? Ennek járt utána a brüsszeli Politico.
Négy európai államban olyan kritikus helyzet alakult ki, hogy emberek haltak meg, mert nem jutottak időben gyógyszerhez. Nemrég 29 európai állam gyógyszerhelyzetét mérték fel, és szinte mindenütt komoly hiányt tapasztaltak. Vannak olyan európai államok, ahol 600 gyógyszer vált hiánycikké, ilyen például Ausztria. Olaszországban a hiány még nagyobb: 3000 tételt sorol fel a lista. Igaz, hogy ebben az esetben egy gyógyszer több néven is szerepelhet.
Miből van a legnagyobb hiány ?
Az antibiotikumok állnak az első helyen, közülük is azok, amelyek a tüdőfertőzés kezelésére alkalmasak. Aztán jönnek a köhögés elleni szirupok, paracetamol gyerekeknek, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek.
Hogy lehet hiány ilyen gyógyszerekből a huszonegyedik században Európában? Először is túlságosan nagy a kereslet. A koronavírus-járvány miatt gyengült a legtöbb ember immunrendszere, és emiatt több antibiotikumra és más gyógyszerre van szükség.
A másik ok gazdasági: infláció és energiaválság.
Egy holland gyógyszergyár, a Centrient Pharmaceuticals például közölte, hogy tavaly 25 százalékkal csökkentette termelését az előző évhez képest. Az ok az energiaválság, a megnövekedett költségek. Az InnoGenerics nevű gyógyszergyárat a holland kormánynak kellett megmentenie a pénzügyi csődtől, mert nem tudta kifizetni a megemelt rezsit.
A magyar gyógyszerhiányról itt írtunk korábban:
Itt is gyógyszerhiányt hozott az influenzaszezon, de előnyt jelenthet, hogy kis ország vagyunk
Az elmúlt hetekben számos cikket olvashattunk a világszerte jelentkező gyógyszerhiányról. Magyarországon is égető a probléma, de ebben az esetben akár előnyt is jelenthet, hogy kis ország vagyunk. Jó tanácsok azoknak, akik nem találnak gyógyszert a felső légúti bajok kezelésére.
A Politico tudósítója megkérdezte Európa egyik legnagyobb gyógyszergyárát, a Sandozt, hogy szerintük mi az oka a hiánynak. A szóvivő két tényezőt is felsorolt: a legfontosabb az alapanyagellátó-rendszer szűkös kínálata, amely azzal magyarázható, hogy egyre nehezebb nyersanyagokhoz jutni. A másik gyógyszerhiányt okozó tényező a gyártási kapacitás szűkössége.
Mit tesznek a kormányok?
Sok országban leállítják a gyógyszerexport egy részét, hogy biztosítsák a hazai piac ellátását. Ez persze másutt okoz hiányt. Görögország például megnövelte az exporttilalmi listán szereplő gyógyszerek számát novemberben. Románia átmenetileg leállította néhány antibiotikum exportját. Belgiumban olyan rendeletet hoztak, amely lehetővé teszi a kormánynak, hogy gyógyszerhiányra hivatkozva betiltsa az exportot.
Sztella Kiriakidisz, az Európai Unió egészségügyi biztosa levélben kérte Görögország egészségügyi miniszterét, hogy korlátozza az exporttilalmat, hiszen az hiányt okoz más uniós tagállamokban.
Németországban a gyógyszerbeszerzési törvény megváltoztatásán töprengenek. A jelenlegi ugyanis előírja, hogy a lehető legolcsóbban kell beszerezni a gyógyszereket. A törvény módosítása lehetővé tenné drágább gyógyszerek beszerzését is. Ily módon enyhülhetne a hiány Németországban is, ahol jelenleg 408 gyógyszer számít hiánycikknek. Bolhapiacot javasol a gyógyszereknek is a német orvos szövetség elnöke. Németországban és Franciaországban sok gyógyszertár hozzálátott ahhoz, hogy maga állítson elő gyógyszereket. Akkora viszont a hiány, hogy ezek a kisüzemi vállalkozások aligha oldják meg a problémát - írja a lap.
Mit csinál az EU?
Brüsszel lehetőségei elvben nagyon megnőttek a pandemia miatt. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jogköre ugyanis nagyon megerősödött. Ezenkívül létrehoztak egy új szervezetet is Brüsszelben, ez a HERA, amely egészségügyi vészhelyzetben maga is vásárolhat gyógyszereket a világpiacon, hogy enyhítsen a hiányon.
Csakhogy az EMA úgy véli, hogy még nincs vészhelyzet, az amoxicillin antibiotikum hiánya még nem érte el azt a szintet, amikor már közbe kellene avatkoznia az Európai Uniónak. Csütörtökön születhet döntés arról, hogy a gyógyszerhiány elérte-e már azt a szintet, amikor Brüsszelnek be kell avatkoznia. Az Európai Parlament egészségügyi bizottsága előtt az Európai Gyógyszerügynökség egyik vezetője azt mondta, hogy “szeretné eloszlatni azt az elképzelést, hogy nagy gyógyszerhiány alakult ki.”
Sandra Gallina elismerte, hogy hiány van bizonyos gyógyszerekből, de azt mondta, hogy mindig lehet alternatív megoldást találni. Mások úgy vélik, hogy most a téli járványidőszak miatt alakult ki a hiány. Mihelyt az influenzajárványnak vége lesz, megszűnik a probléma is.
“Ha elértük a járvány csúcsát, akkor a gyógyszergyártás hamar felzárkózik. Ha nem, akkor egy rossz forgatókönyv jön” - nyilatkozta egy gyógyszerlobbista Brüsszelben.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.
A Tisza Párt szerint visszataszító, hogy a Fidesz és a propagandája az önkénteseik után kutakodnak.
Az „aki akar, az dolgozhat” kijelentés ugyanakkor számos vidéken nem több, mint hiú ábránd.