szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két nagyvállalatnál összesen csaknem 91 milliárd forint lehet az osztalék, melyet vagyonkezelő alapítványok vehetnek fel.

90,8 milliárd forint osztalékot vehetnek fel a Mol és a Richter nyeresége után vagyonkezelő alapítványok, miután az Orbán-kormány korábban átadta nekik állami kézben lévő részvénypakettjét, írja a 24.hu.

A tavalyi év a Molnak az üzemanyagárstop és az extraprofitadó ellenére 628 milliárd forintos profitot hozott, a társaság igazgatósága pedig ezután 287 milliárd forint kifizetését javasolta a cég közgyűlésének. Ha rábólintanak, akkor egy Mol-részvény után mintegy 350 forintot fizethetnek ki, a Richternél pedig 390 forint juthat egy részvény után. A Richternél ugyanakkor a 24.hu szerint még vitás az osztalék mértékének kérdése.

A 90,8 milliárd forintnak ígérkező összeget a következő felosztásban vehetik fel az állam helyett a kedvezményezett alapítványok:

  • a Kárpát-medencei tehetséggondozást végző, fideszes elitképzőként elhíresült Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) 36 milliárd,
  • a Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány (MUC) 36 milliárd,
  • a Mol–Új Európa Alapítvány 15 milliárd,
  • a Semmelweis Egyetemet fenntartó Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány pedig 3,8 milliárd forintnyi osztalékot vehet fel az államtól kapott részvénycsomag révén.

Az MCC kuratóriumi elnöke Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, a MUC első embere Hernádi Zsolt Mol-vezér. Mindkét alapítvány 28,7–28,7 milliárd forintot kaphat az olajcégtől, a gyógyszercégből pedig 7,3–7,3 milliárd forint osztalékra tehetnek szert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Martini Noémi hvg360

Rodrigo Ballester, az MCC műhelyvezetője: "A woke egy szekta, de nem kínál feloldozást"

Napi szinten játszhatná az áldozatot mint heteroszexuális fehér férfi, akit nem kezelnek egyenlőként, mondja magáról Rodrigo Ballester, az MCC Európai tanulmányok műhelyvezetője, aki 2014-2019 között Navracsics Tibor EU-biztosi kabinetjének tagja volt, és az általános és középiskola oktatásért felelt. Magyarországon a romák százezreinek hátrányos megkülönböztetésénél fontosabbnak tartja a transzneműekről vitázni. A floridai kormányzó, Ron DeSantis Stop Woke-törvényjavaslatát túlzásnak tartja, de szerinte az csak válasz azokra a tanításokra, hogy fehérnek lenni bűn. HVG-interjú.