szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gert Jan Koopman egy ötszobás ingatlannal indított az indonéziai szigeten, amit aztán az elmúlt tíz évben a végtelen medencéjéről híres luxushotellé hizlaltak.

Ugyan az összeférhetetlenségi szabályok megkövetelnék, az Európai Bizottság egyik legrégebbi munkatársa, Gert Jan Koopman (az Európai Szomszédságpolitika és a Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatóságának főigazgatója) mégsem értesítette munkaadóját arról, hogy egy jól prosperáló luxusszálloda tulajdonosa Bali-szigetén – írja a Politico.

Mindezt ráadásul az EB is rendben lévőnek tartja, mert mint írják, az összeférhetetlenségi szabályok szempontjából lényeges, a bizottságon kívüli tevékenységekről való beszámolási kötelezettség a birtoklás tényére nem vonatkozik. Magyarán, az EB a birtoklást nem tekinti tevékenységnek, így az, hogy valakinek luxushotele van Balin, szerintük nem minősül összeférhetetlenségnek.

Mindehhez érdemes hozzátenni, hogy a vagyonnyilatkozatok elkészítése és az összeférhetetlenség megállapítása is önbevallásos alapon megy az EB-nél. Utóbbi szabályai között ott van, hogy külső tevékenységgel nem kereshet többet a bizottság munkatársa évi 10 000 eurónál, bár itt érdemes megjegyezni, hogy ha csak ennyit hozna a konyhára egy luxushotel Balin, akkor kérdéses, hogy megéri-e egyáltalán a vesződést. Ugyanakkor ne feledjük, hogy a birtoklás ténye nem számít tevékenységnek az EB szerint.

Hovatovább, még ha az ember meg is szegné a fenti laza szabályokat, arra az esetre az EB-nél semmiféle szankciót nem helyeztek kilátásba.

Áprilisban még a korrupció melegágyának hívta a fideszmédia azt a vagyonnyilatkozati rendszert, amit a kormány most meg akar honosítani

Az Európai Parlament képviselői vagyonnyilatkozati rendszere még a magyarnál is kevésbé komolyan vehető: a leadott dokumentumok tartalmát ugyanúgy nem ellenőrzi senki, a pontatlanságokat, valótlanságokat ugyanúgy nem büntetik, viszont sokkal kevesebb és sokkal kevésbé pontos adatot kell feltüntetni bennük - nem csoda, hogy nemrég még ekézték is a kormányközeli lapok.

Ugyanakkor több jel is arra mutat, hogy Koopman nemcsak passzív birtokosa a hotelnek, hanem igen aktívan közreműködött annak menedzselésében is, amit azért még uniós bürokrataként is elég nehéz nem tevékenységnek tekinteni. A kezdetben ötszobás ingatlanként induló, ám az elmúlt tíz évben a végtelen (azaz a panorámába beleolvadó, feszített víztükrű) medencéjéről híres luxushotellé hizlalt intézmény honlapján például szerepel egy bejegyzés, miszerint a hotel tulajdonosai az indonéziai csapatukkal évente kétszer találkoznak személyesen és heti, de van, hogy napi kapcsolatban állnak egymással. A hotel személyzetének sem okozott gondot képről felismernie Kooopmant és azonosítani, mint az ingatlan tulajdonosát.

Minderre reagált az Európai Bizottság szóvivője is, aki szerint ez a kapcsolattartás igen rövid időt vesz csak igénybe és semmiben nem befolyásolja a főigazgató munkáját a Bizottságnál. Arra a szóvivő már nem tért ki, hogy a passzív birtokláshoz képest a kapcsolattartás mennyiben minősül „tevékenységnek”.

Koopman egyébként az egyik legrégebbi tagja az EB-nek, 1991 óta vesz részt a bizottság munkájában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!