szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyanús ingatlanüzletekből, az iskolák menedzselése fölötti szereptévesztésből, egy veszteséges kirakatvállalkozásból, egy személyi állományában fogyatkozó, ugyanakkor mégis milliárdos tételek fölött diszponáló szerzetesrendből és a háttérben megbúvó KDNP-szálból áll össze az a koktél a Válasz Online tényfeltáró anyaga szerint, ami kiváltotta Róma részéről a szokatlan határozottságú közbelépést.

Még májusban robban a bomba a Zirci Ciszterci Apátság háza táján, amikor a Vatikán szerzetesrendekben illetékes minisztériuma, az Apostoli Élet Társaságai Dikasztérium pápai biztost nevezett ki az apátság élére Mauro-Giuseppe Lepori ciszterci generális apát személyében, és ezzel egyidejűleg azonnali hatállyal felfüggesztették Bérczi L. Bernát apátot és a Ciszterci Vagyonkezelő Kft. első emberét, Grónai G. Damján gazdasági vezetőt is – derül ki a Válasz Online tényfeltáró anyagából. A portál hazai és római forrásokból is úgy tudja, hogy a Szentszék alapvetően a zirci pénzügyek visszásságaira kíváncsi, és az apátság gazdálkodását egy nemzetközileg jegyzett könyvvizsgáló céggel világíttatná át. A helyzet annyira súlyos, hogy Bérczit nemcsak az apáti, de a zirci plébánosi teendői alól is mentesítették, sőt a zirci kongregációhoz tartozó dallasi apátságba „száműzték”. Egyébként a zirci templomban szolgáló többi ciszterci papot is áthelyezték.

A Válasz Online úgy tudja, hogy a kifelé mutatott sikeresen vállalkozó, iskolákat menedzselő magyarországi ciszterci kép nagyon nem felelt meg a belső valóságnak. Olyannyira nem, hogy a portálnak nyilatkozó egyházi források szerint a rend a végóráit éli.

„Az elmúlt években többen kiléptek a ciszterciektől, egy tragikus haláleset is történt, újak nem jönnek, és a szerzetesi közösségnek lassan kevesebb aktivizálható tagja van, mint gimnáziuma. Pedig egy klasszikus tanítórend nyilván nem arról ismerszik meg, hogy sem szerzetes iskolaigazgatókat, sem paptanárokat nem tud kiállítani – miközben a pénzügyi-vállalkozási kérdésekhez (nem egyszer milliárdos tételek elosztásához) viszont nagyon akar érteni” – írják.

Az iskolák fölötti teljhatalom

A portál szerint egy szerzetesrend kétféleképpen viszonyulhat a birtokában lévő oktatási intézményekhez: üzemeltetői-működtetői, vagy fenntartói hozzáállással. Az előbbihez kell egy saját csapat, szerzetes igazgatók, paptanárok és akkor a tulajdonosi és az irányítási jogok egy kézben összpontosulhatnak. Az utóbbi esetében viszont a rend vagy nem akar, vagy nem tud ilyen mélységekben belefolyni a vezetésbe, és inkább világi profikat bérel fel a menedzsmentfeladatok elvégzésére.

A Válasz Online-nak nyilatkozó források szerint azonban a zirciek nem így működtek, hanem a vezetők totális szereptévesztésbe esve nem foglalkoztak azzal, hogy a rend egy ideje már képtelen a fenti kettősből az előbbi szerepkört betölteni, azaz fenntartóként és irányítóként is részt venni az oktatási intézményei életében (ezek egyébként a budai Szent Imre, székesfehérvári Szent István, egri Gárdonyi Géza, valamint pécsi Nagy Lajos Gimnáziumok, valamint a szintén pécsi Szent Margit Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium) hanem továbbra is élet-halál uraiként viselkedtek ezekben.

„Az apát legszűkebb stábját jelentő Ciszterci Iskolai Főhatóság megdöbbentő magabiztossággal tartotta vissza egy-egy iskolájától az állam által biztosított támogatások egy részét (ezzel veszélyeztetve akár a kréta és vécépapír szintű beszerzéseket), illetve elvonta egyes intézmények saját – terem- és tornacsarnok-kiadásból származó – bevételeit” – írja a portál. A Válasz Online tud olyan ciszterci gimnáziumokról, amelyeknek a zirci vezetés akár évente százmilliós nagyságrendben nem adta oda a nekik szánt állami támogatást.

Az így lecsippentett pénzeket a jóindulatú olvasat szerint a rend nevelési alapjába forgatták vissza, amiből a szegényebb ciszterci iskolákat (a pécsi vagy az egri) támogatták, viszont emellett furcsa, hogy a ciszterciek a portál szerint hatalmas veszteségeket termelő kirakatvállalkozásokat is fenntartottak (ilyen pl. az éves szinten több tízmilliós veszteséget generáló sörfőzdéjük), és egyelőre nem tudni, hogy ezeket az évről évre kiújuló lyukakat milyen forrásokból tömködték be.

Sőt, Zirc azt sem hagyta, hogy az oktatási intézmények saját épületeik bérbeadásával segítsék ki magukat a szorult helyzetükből, mert az ebből származó pénzeket is magához vonta a rend.

A KDNP-kapcsolat

A portál úgy tudja, hogy idén március 15-én Drabos Erik Kasszián a Familiare Társadalomszervező Központ igazgatója Rétvári Bence KDNP-s belügyminiszter-helyettes kezdeményezésére kapta meg a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozatát. Drabos a Válasz Online szerint az elmúlt 10-12 évben a ciszterci rend legbefolyásosabb ciszterci háttéremberré nőtte ki magát, előbb Dékány Árpád Sixtus egykori, majd Bérczi L. Bernát jelenlegi apát mellett, jelenleg ő a rendi vállalkozások cégjogi képviselője, illetve a zirci apátság gigaberuházásainak – például a Szent Imre Gimnázium sportcsarnokának – közbeszerzési kapcsolattartója.

Drabos ugyanakkor nemcsak jogászként képviseli a rendet, hanem 2011 óta igazgatóként is jelen van a fent említett Familiare Társadalomszervező Központban, amely a Válasz Online szerint az egyik legrejtélyesebb ciszterci „képződmény”. A könyvelése például titkos a külvilág számára, a portál úgy véli, hogy a Familiare az állam és az egyház összefonódásának egyik legfőbb bizonyítéka – hiszen a társadalomszervező központ szerves része a Rétvári Bence környezetéhez sorolt alapítványi hálózatnak.

A Familiare székhelye ugyan Zircen van, a központi irodáját ugyanarra a címre jelentették be, mint a politikai kereszténység orgánumát (Vasárnap.hu) kiadó Kovács K. Zoltán Alapítványt, valamint a személyileg ugyancsak a KDNP-hez kötődő Szabadságvédő Alapítványt, valamint két további, Draboshoz köthető alapítványt.

Furcsa ingatlanügyek

A Familiare megjelenik több furcsa ingatlanügyben is. 2012-ben az Országgyűlés úgy rendelkezett, hogy a Drabos-féle Familiare ingyen kapjon meg egy állami tulajdonban lévő, a Balaton-parttól egyutcányira lévő siófoki telket (Deák Ferenc sétány 41.) – kifejezetten „szociális, kulturális, oktatási és hitéleti célokra”. Öt évvel később egy kormányhatározat további közel 610 millió forint ingyenpénzt rendelt ugyanehhez az ingatlanhoz, hogy úgynevezett családos központ épüljön rajta. A Familiare aztán már apartmanház-kivitelezésre írt ki tendert, melyet egy LTV Interior nevű kft. nyert meg. A cég jogelődjét pedig Rétvári Bence-féle váci egyéni választókerület egyik KDNP-s motorja, Lukács Balázs alapította, és ma is az ő testvére vezeti. Tehát, a Familiarénak szociális, kulturális, oktatási és hitéleti célokra adott ingyentelken a családos központra adott ingyenpénzből épített piaci alapon működő, jelenleg Szent Bernadett Családi Apartmanház néven futó szállodát egy KDNP-közeli kft. A Drabosékkal megértőbbek a portál szerint azt hangsúlyozzák, hogy időnként szociális célokra is használják az épületet, sőt tavaly ukrán családoknak is adtak itt menedéket, bár tény, hogy az apartmanba jelenleg is lehet szállást foglalni a Booking.com-on keresztül.

A portál röviden beszámol egy a Familiaréhoz köthető másik ingatlanügyről is, eszerint Drabos egy világi szervezetét, a Magyar Vezetőképző Alapítványt 2021 februárjában bevitte a Familiaréba, tehát egyházi tulajdonba helyezte, majd négy hónap múlva kivette onnan. Ezen négy hónap pedig a Válasz Online anyaga szerint elég volt arra, hogy az alapítvány egyházi jellegéből fakadóan ingyenesen és illetékmentesen kapott az államtól diákotthoni célokra egy XI. kerületi, Aga utcai kutatóintézeti központot – majd közel 1,8 milliárd forintnyi közpénzt is a felújításra, a döntés kimondását követően az alapítvány gyorsan el is vesztette egyházi jellegét.

Mindent összevetve a ciszterci-ügy azért lehet roppant fontos, mert Róma szokatlan lépése ezúttal elérheti a nagypolitika világát és ahogyan a portál fogalmaz „a vizsgálat mérföldkő lehet az állam és az egyház széjjelebb választása ügyében.”

(Képünkön Rétvári Bence 2022. október 5-én Drabos Erik társaságában a ciszterci rend székesfehérvári gimnáziumának új épületszárnyát adja át.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!