Nem félünk eléggé
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
Hasítanak a NER-es nagyvállalkozók.
A huszonöt legértékesebb családi cég alig ér többet, mint egy éve ilyenkor – írja a Forbes. A lap összesítése szerint azonban ezen vállalatok többsége nem aggódik, továbbra is fejlesztenek, beruháznak. Bár a lista tetején tetten érhető a Fidesz-közeli Pesty László által is emlegetett „Lölő-jelenség”, azonban a Forbes szerint nem kormányközeli milliárdosokról szól a lista nagy része: szinte mindegyik szereplőre igaz, hogy önerőből, évtizedek munkájával, a mindenkori hatalomtól függetlenül jutottak el odáig, hogy ki tudtak építeni egy cégbirodalmat. Majd gyorsan kiemelik még egyszer:
szinte mindenkire igaz.
A legértékesebb magyar családi cégcsoport egyértelműen a Mészáros csoport, 526,1 milliárd forintos becsült értékével. Gulyás Gergely még harminc Mészárost kívánt nyáron, maga Mészáros Lőrinc pedig jachtozni volt, a cégcsoport pedig két év után tért vissza a lista csúcsára.
A második helyre az MPF Holding futott be, 408,3 milliárd forintos becsült értékével, ennek tulajdonosa a Felcsuti-család. A név ne tévesszen meg senkit: a családnak nincs köze a miniszterelnökhöz. Felcsuti Zsolt viszont a legfrissebb magyar dollármilliárdos, idén, év elején debütált az amerikai Forbes globális listáján. Vagyonát az MPF-fel alapozta meg, ami géptartozékokat gyárt.
A toplista harmadik helyére a Csányi-család érdekeltségébe tartozó, 320,4 milliárd forint értékű Bonafarm-csoport ért oda. Az élelmiszeripar jövedelmezősége ugyan javult az utóbbi évben, de az anyagköltségek elszálltak: a csoport erre a tavalyi 136 milliárd forint helyett most már 190 milliárdot fizetett ki.
A lista negyedik helyén van az az ember és családja, akit Pesty László Tusványoson – tévesen – „Lölőként” azonosított: Szíjj László Duna-csoportja 168 milliárdot ér, a Duna Aszfalt pedig valóban jól fut, az utóbbi három évben 450 milliárd forint összértékben nyertek el közbeszerzési projekteket.
A kormány által üldözött Bige László cégcsoportja, a Nitrogénművek viszont kezd talpraállni: míg tavaly 11 milliárd forintos veszteségről számoltak be, idén már 31,5 milliárd forintos pluszról.
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A vállalkozások számára egyre vonzóbb lehetőség saját célra villamos energiát termelni, különösen a napenergia hasznosítása révén.
A forint jelentős árfolyamingadozása érdemben megnehezíti az olyan beruházások finanszírozását, amelyek importhányadot tartalmaznak.
Egyelőre nem világos, milyen ellencsapásra lehet képes Irán, ugyanakkor Donald Trump táborában is többen úgy látják, hogy Amerikának nem lett volna szabad belekeverednie ebbe a háborúba.
Az amerikai elnök békekötésre szólította fel a teheráni vezetést, ellenkező esetben sokkal nagyobb támadást helyezett kilátásba.
A háború kiszélesedésével akár 130 dollár fölé is szökhet a kőolaj jegyzése.
A nemzetközileg elismert kutató 91 éves volt.