szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az észak-koreai vezető fegyvergyártásért felelős hivatalnokok és katonatisztek gyűrűjében érkezett, és szerdán találkozhat a távol-keleti orosz kikötővárosban Vlagyimir Putyinnal.

Megérkezett Kim Dzsong Un páncélvonata az oroszországi Vlagyivosztokba – írja a Guardian. Az észak-koreai vezető fegyvergyártásért felelős hivatalnokok és katonatisztek gyűrűjében érkezett és szerdán találkozhat a távol-keleti orosz kikötővárosban Vlagyimir Putyinnal, aki a Keleti Gazdasági Fórum miatt tartózkodik Vlagyivosztokban.

MTI / AP / KCNA / KNS
A találkozóval kapcsolatban felmerültek olyan aggodalmak, miszerint Phenjan fegyvereket szállítana Moszkvának feltöltendő azokat az orosz készleteket, amelyek alaposan megcsappantak az Ukrajna elleni, 18 hónapja tartó háborúban.

A Kreml hivatalosan ezt persze soha nem fogja elismerni, hiszen ez egyenértékű lenne tulajdon gyengeségének beismerésével, viszont az észak-koreai delegációban látták Dzso Csun-rjongot, aki az ország gazdaságának lőszergyártási részlegéért felel, így jó eséllyel szó lehet a találkozón valamilyen lőszervásárlási üzletről.

Ez azért is nagyon valószínű, mert Kim Dzsong Un maga is kérni jött, országának ugyanis élelmiszerre és energiahordozókra van szüksége, emellett pedig jól jönne némi orosz csúcstechnológia is, már ami a műholdakat és atomtengeralattjárókat illeti, hiszen ezekkel növelni lehetne az Észak-Korea jelentette nukleáris fenyegetést a térségben.

Kérdés persze, hogy némi tüzérségi és egyéb lőszerért cserébe Moszkva hajlandó lesz-e a legféltettebb hadititkait megosztani Phenjannal, a szakértők szerint erre kicsi az esély, mert még a legkétségbeesettebb helyzetükben sem fognak belemenni az oroszok egy ilyen üzletbe.

MTI / AP / KCNA / KNS
Tágabb geopolitikai kontextusba helyezve ugyanakkor érdekes kapcsolatot figyelhetünk meg az orosz-ukrán háború és a Távol-Keleten betöltött orosz nagyhatalmi státusz alakulása között. 2019-ben, amikor Kim Dzsong Un először járt Vlagyivosztokban, Putyin az észak-koreai nukleáris fegyverkezés visszafogására próbálta rávenni Kimet és a találkozó utáni sajtótájékoztatón is a koreai félsziget atommentesítésének szükségességéről beszélt. Ebben a helyzetben Moszkva közvetítőnek ajánlkozott Washington és Phenjan között, ám ebből több okból nem lett semmi.

Az egy évvel ezelőtti Keleti Gazdasági Fórumon is Putyin még azt fejtegette, hogy a Nyugat elbukott és Ázsiáé a jövő, mostanra viszont kiderült, hogy ez a jövő nem jelent egyebet, mint hogy Észak-Koreával próbál kenyeret cserélni lőszerre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!