szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Vlagyivosztokban szólalt fel az orosz elnök, ahol ismét megfejtette a világot.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Hosszú beszédet tartott szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórumon. A Reuters beszámolója szerint az orosz elnök arról beszélt, hogy Oroszország csak nyert az ukrajnai háborún, mivel szuverén útra lépett, ami helyre fogja állítani az ország globális befolyását.

Putyin Vlagyivosztokban úgy állította be az általa „különleges katonai műveletnek” nevezett Ukrajna elleni háborút, mint a modern kori történelem fordulópontját, amikor is Oroszország ledobta magáról a Szovjetunió 1991-es bukását kísérő megaláztatásokat.

„A Nyugat elbukott, Ázsia a jövő” – mondta Putyin a rendezvényen. Az orosz elnök kérdésre válaszolva elmondta: a háború végső soron belülről fogja erősíteni Oroszországot. Annyit viszont a Reuters beszámolója szerint elismert, hogy a háború „polarizációt” váltott ki az orosz lakosságon belül – vagyis vegyes a megítélése, miután az ígért gyors siker helyett elhúzódó konfliktus lett belőle.

Putyin azonban láthatóan nem vesz tudomást sem nyugati szankciókról, sem pedig az Ukrajnába áramló nyugati fegyverekről. Annyit mondott csupán, hogy 2022-ben az orosz gazdaság várhatóan „két százalékkal, vagy egy kicsivel többel” fog zsugorodni. Az orosz elnök szerint hiába van jelenleg nagy gazdasági fölényben Oroszországgal szemben az Egyesült Államok, ha Moszkvát próbálják legyőzni, kudarcot fognak vallani.

Putyin arról is beszélt, hogy a szankciókkal a Nyugat csupán magának árt, miközben Ázsia felemelkedik, Oroszország pedig meg fog birkózni a szankciókkal is, viszont azt elismerte, hogy bizonyos ágazatokban lehetnek nehézségek.

Az orosz elnök beszédében már reagált az Európai Unió azon tervezetére is, hogy uniós szinten korlátoznák az orosz gáz árát. Szerinte ennek nincs semmi értelme, hiszen így más országoknak fogják eladni a földgázt. „Ha valaki megpróbálna ránk erőltetni valamit, szeretném megjegyezni: azok, akik ránk erőltetnének valamit, ma nincsenek abban a helyzetben, hogy diktáljanak nekünk. Észhez kellene térniük” – jelentette ki.

Mint mondta, a Nyugatnak az energiaszállítások korlátozása esetén vagy a magas árakhoz kellene támogatást nyújtania, ami azért rossz, mert nem változtatja meg a fogyasztói magatartást, vagy a fogyasztást kellene csökkentenie, ami gazdaságilag életképes ugyan, de társadalmilag veszélyes. „Jobb, ha ragaszkodunk a szerződéses kötelezettségekhez, a vonatkozó szabályokhoz és a civilizált kapcsolatokhoz” – tette hozzá Putyin.

Azt az elhatározást, hogy árkorlátozást kell bevezetni az orosz energiaforrásokra, „teljesen ostobának”, minősítette, mert szerinte semmit sem használ a kezdeményezőknek, Oroszország viszont nem fog veszteségesen olajat és gázt szállítani.

Putyin szerint Oroszországnak – bár nyilvánvaló, hogy egyelőre ehhez az infrastrukturális feltételek még nem adottak – nem okozna nehézséget az Európának szállított gázt kelet felé eladni, azonban hozzátette: ha Németország visszaadja Oroszországnak az Északi Áramlat 1 turbináját, a vezeték újraindul.

Putyin beszélt a Keleti Gazdasági Fórumon arról is, hogy felül kell vizsgálni az ukrajnai gabonaexportot, erről itt írtunk bővebben:

Putyin szerint lehetséges, hogy újra korlátozni fogják az ukrajnai gabonaexportot

Oroszország a tengeri blokádot augusztus elején oldott fel, azonban most újra azzal fenyegetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!