szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Júliusban az első becsléshez képest nem 697, hanem 559 millió eurós volt a többlet.

Kijött a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második, részletes becslése a júliusi külkereskedelmi áruforgalomról, és a fő adat nagy különbséget mutat a szeptember eleji, első becsléshez képest. Egy hónapja azt közölték, hogy a hetedik hónapban 697 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet.

A mostani, részletes becslés szerint viszont a többlet 559 millió erós volt, vagyis ennyivel több pénz jött be az országba a külföldre eladott árukért, mint amennyi pénzért külföldi termékeket vettek a magyarok.

Az új érték szerint az egyenleg a korábban közölt, kerek 2 milliárd helyett 1,9 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest.

2023. júliusban a kivitel volumene 3,2 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. Júniushoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,6, az importé 0,2 százalékkal csökkent.

Júliusban a kivitel értéke 11,3 milliárd euró (4266 milliárd forint), a behozatalé 10,7 milliárd euró (4054 milliárd forint) volt. Tavaly júliushoz képest naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 3,5 százalékkal bővült, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 5,7, a behozatalban 13 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 8,3 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 6,2, a dollárral szemben 14 százalékkal erősödött.

A gépek és szállítóeszközök 2022. júliusi áron számított kivitele 4,8 százalékkal nagyobb, behozatala 8,7 százalékkal kisebb lett. A közúti jármű árucsoport exportvolumene több, mint ötödével, importvolumene kismértékben nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene kivitelben pár százalékkal emelkedett, behozatalban ugyanekkora mértékben csökkent. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben kismértékben visszaesett, míg a behozatalban több mint tizedével nőtt. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene közel tizedével, importvolumene több, mint tizedével mérséklődött az előző év azonos időszakához viszonyítva. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 2,6 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez, míg a behozatali oldalon 3,6 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumencsökkenését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 1,7, importvolumene 5,0 százalékkal kisebb lett. A volumenváltozást importban a műanyag alapanyag, exportban a gumigyártmány forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,5 százalékponttal csökkentette a teljes forgalom volumennövekedését, míg az importban 1,7 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az energiahordozók exportvolumene 46, importvolumene 11 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A mindkét oldali forgalomnövekedés döntően a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalomváltozás ütemét az exportban 1,8 százalékponttal növelték, míg az importban a teljes volumencsökkenést 1,6 százalékponttal mérsékelték.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 2,9, a behozatalé 11%-kal kisebb lett. A volumencsökkenést az exportban a zöldség és gyümölcs, az importban a gabona és gabonakészítmény forgalma befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált csökkenés a teljes exportforgalom volumenváltozását 0,2 százalékponttal mérsékelte, míg az importcsökkenés ütemét 0,5 százalékponttal fokozta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!