szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A milliárdos már bánja, hogy engedett a nyomásnak.

Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója szerint a Biden-kormányzat nyomást gyakorolt a vállalatára, hogy cenzúrázza a koronavírusról szóló tartalmakat a világjárvány idején – írja a Financial Times

Augusztus 26-án kelt levelében Zuckerberg az amerikai képviselőház igazságügyi bizottságának címezve úgy fogalmazott, sajnálja, hogy nem beszélt korábban erről a nyomásgyakorlásról, valamint néhány döntésről, amelyet a Facebook, az Instagram és a WhatsApp tulajdonosaként meg kellett hoznia bizonyos tartalmak eltávolításával kapcsolatban. 

„2021-ben a Biden-kormányzat magas rangú tisztviselői, beleértve a Fehér Házat is, hónapokon át több alkalommal is nyomást gyakoroltak csapatainkra, hogy cenzúrázzanak bizonyos Covid–19-ről szóló tartalmakat, köztük humoros és szatirikus bejegyzéseket, és nagy csalódottságuknak adtak hangot, amikor nem értettünk ezzel egyet” – írta Zuckerberg a levélben. 

„Úgy gondolom, hogy a kormányzati nyomásgyakorlás helytelen volt. (…) Azt is gondolom, hogy hoztunk néhány olyan döntést, amelyet utólag és az új információk birtokában ma már nem hoznánk meg” – tette hozzá. 

Emellett elismerte azt is, hogy a Facebooknak nem kellett volna „hátrasorolnia” a New York Post cikkét Joe Biden fia, Hunter Biden laptopjával kapcsolatban, amelyről eleinte az terjedt el, hogy orosz dezinformáció, de később az FBI is megerősítette, hogy nem az. A laptopon olyan e-mailek voltak, amelyekből kitűnt: Hunter Biden évekkel korábban – amikor a Burisma ukrán energetikai cég igazgatótanácsi tagja volt – összehozta az apját, Joe Bident, aki akkor Barack Obama kormányzatának alelnöke volt, a Burisma egyik vezetőjével.

FBI: nem orosz dezinformációs kampány részei a Biden fiáról nyilvánosságra került információk

A Szövetségi Nyomozó Iroda ugyanarra az eredményre jutott, mint korábban az amerikai hírszerzés.

A bizottság „a szólásszabadság nagy győzelmének” nevezte a levelet, és azt írta, hogy Zuckerberg elismerte, hogy „a Facebook cenzúrázta az amerikaiakat”. 

A levélben Zuckerberg azt is közölte, hogy az idei elnökválasztáson nem járul hozzá a választási infrastruktúra támogatásához, annak érdekében, hogy „így vagy úgy, de ne játsszon szerepet” a novemberi voksolásban. 

A legutóbbi választás során, amelyet 2020-ban, a világjárvány idején tartottak, a milliárdos 400 millió dollárral járult hozzá a feleségével közös vállalatán, a Chan Zuckerberg Initiative-en keresztül a választási infrastruktúra támogatásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!