Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A Nobel-díjas közgazdász arra hívta fel a figyelmet a Project Syndicate oldalon, hogyha Trump csökkenteni akarja az adókat, akkor elszáll a költségvetési deficit.
Az USA elérheti az adósságplafont január 14 és 23 között – közölte Janet Yellen távozó pénzügyminiszter még a múlt év végén. Donald Trumpot január 20-án iktatják be az elnöki hivatalba.
“Pénzügyi trükkökkel lehet halogatni ezt a határidőt, de nem sokáig” – hangsúlyozza Joseph Stiglitz. Miért nem? Mert az Egyesült Államok havi költségvetési hiánya novemberben 367 milliárd dollár volt. 2024-ben a havi átlag 150 milliárd dollárt ért el.
Karácsonykor nagy nehezen alku született a washingtoni kongresszusban 110 milliárd dollárról, de ez sem jelenthet megoldást, mert a keményvonalas republikánusok ragaszkodnak ahhoz, hogy az adósságplafont ne emeljék fel. Itt jön a politikai paradoxon: ha Trumpot nem támogatja minden republikánus, akkor szüksége lehet demokrata szavazatokra is.
“Vajon a demokratáknak mi érdekük lenne abban, hogy Elon Musk és Trump többi oligarcha támogatója adócsökkentést kapjon?” – teszi fel a jogos kérdést a Nobel-díjas közgazdász. Aki arra is rámutat, hogy Trump mindjárt az első elnöki napján hármas kihívással kerülhet szembe: az első az imént említett politikai probléma, a második maga az adórendszer.
“Trump és támogatói el vannak kötelezve az adócsökkentés mellett.” Csakhogy ez nagyon veszélyes kísérlet lenne, mert magas az államadósság: a konzervatív becslés szerint ez 7500 milliárd dollárral növekedne az adócsökkentés miatt, de lehet ennek a duplája is!
“Trump persze csodálatos növekedést ígér, de ez 2017-ben sem jött be. Már Ronald Reagan adócsökkentése sem eredményezett érzékelhető növekedést a gazdaságban.” Az adócsökkentés igen előnyös a vállalkozóknak és az oligarcháknak, de az amerikai államnak igencsak sokba kerül: Trump 2017-es adócsökkentése tíz év alatt 1900 milliárd dolláros mínuszt jelent az államkincstárnak.
A nagy szabaduló művészt, Houdinit kellene lefőznie Trumpnak, hogy a mínusz 7500 milliárd dollárt kihozza nullára”
– ironizál Joseph Stiglitz.
Ez eddig két nehezen megoldható probléma Donald Trump számára, de van még egy harmadik is: a költségvetési hiány jelentős részét az olyan programok okozzák, mint a társadalombiztosítás. Ennek csökkentését politikai okból a republikánusok nagy része sem szívesen vállalná, hiszen 2026-ban választások lesznek a washingtoni kongresszus megújítására.
A Pentagon költségvetése is súlyos pénzügyi és politikai probléma: a republikánusok többsége ezt sem vállalná fel szívesen. Ha viszont ezeken nem változtat Trump, akkor radikálisan csökkenteni kellene nemcsak az oktatási kiadásokat, de a nemzeti parkok támogatását, sőt a belügyminisztérium költségvetését is, pedig rájuk akarja bízni brutális migránsellenes elképzeléseinek a megvalósítását. És még így is marad egy 1000 milliárdos lyuk az éves költségvetésben.
Trump a GDP 5 százalékát követelné meg a NATO-tagállamoktól, de maga az USA is csak 3,1 százalékot teljesít. Ha az Egyesült Államok példát akar mutatni, akkor jelentős mértékben emelni kellene a katonai költségvetést. Mennyit kellene erre költeni? Csekély 600 milliárd dollárt!
Trump kompromisszumra kényszerülhet – véli Joseph Stiglitz, aki gyorsan hozzáteszi, hogy Trump nemigen tudja kezelni az ilyen helyzeteket: jól látszott ez a karácsonyi költségvetési kompromisszum idején, amikor Elon Musk fellépése napokig káoszt okozott a washingtoni kongresszusban.
“Trump fel akarja borítani a világ rendjét, de ehhez előbb rendbe kellene tennie a hazai költségvetést, egyelőre viszont egyáltalán nem világos., miképp akarja ezt megtenni” – írja a Nobel-díjas Joseph Stiglitz a Project Syndicate oldalon.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.