szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A legrosszabbul a nagy, ellenzéki vezetésű városok jártak, és a Népszava szerint az Orbán-kormány alig titkoltan Budapest csődjére játszik.

Hiába nőttek papíron az önkormányzatok költségvetési támogatásai, az elvont szolidaritási hozzájárulás és a magas infláció ezt mínuszba hajtotta, és ennek tetejébe a kormány hol a koronavírusra, hol más érdekekre hivatkozva további adókat von el a településektől, írja a Népszava. A lap szerint az elmúlt öt évben ezek miatt jelentősen romlott az önkormányzatok anyagi helyzete, a kormány adóelvonásainak eredője pedig a lap szerint a pénzügyi kivéreztetés.

2020-ban az önkormányzatok 821 milliárd forintnyi költségvetési támogatást kaptak, idén már 1350 milliárd lesz az összeg. Az eltelt időben az infláció 48 százalékos volt, ám az összeg növekedése 64 százalék, ami így még mindig impozánsnak tűnik. Csakhogy míg 2020-ban az önkormányzatok 58 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulást fizettek, addig idén már 360 milliárd forintot von el az Orbán-kormány a szolidaritási hozzájárulás címén. Öt éve így az önkormányzatok támogatása nettó 763 milliárd volt, idén nettó 990,5 milliárd lesz, ami nominálisan 29,8 százalékos növekedés.

Viszont a 2020-2025-ös időszakban az infláció 48,5 százalékra rúgott, vagyis 2020 és 2025 között az önkormányzatok támogatásának reálértéke mintegy 18 százalékkal csökkent.

Budapest nem szokott jól járni a kormány adóügyi változtatásaival. A fotón Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városháza dísztermében 2024. november 27-én.
MTI / Hegedüs Róbert

A kormány arra hivatkozik, hogy eközben a települések iparűzési és más helyi adóbevételei emelkednek, ami a Népszava szerint részben igaz, ám az elmúlt években több alkalommal is elvonta egyes települések bevételeit a kabinet. A lap arra is rámutat, hogy a szolidaritási elvonás nem egyformán érinti a településeket, a 3200 önkormányzat mintegy harmada befizető, a kétharmaduk viszont nyer rajta. A Népszava rámutat, hogy a nagy, ellenzéki vezetésű önkormányzatok rosszul jártak azzal is, amikor a kormány a Covid-járvány alatt elengedte az iparűzési adóbevételek egy részét, aztán a bevételkiesést nem minden esetben kompenzálta.

Az Orbán-kormány ráadásul alig titkoltan Budapest kivéreztetésére is játszik, legalábbis a Népszava szerint erre mutat, hogy egy szeptemberi rendelettel megtiltotta az önkormányzati cégek tartozásának átruházását, márpedig Budapest három éve csak úgy tudja nullszaldósra kihozni a költségvetés közlekedési részét, ha az év végén 50 milliárdot bankokkal hiteleztet meg, amit azután tavasszal visszafizetnek. A főváros most keresi a megoldást a helyzetre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!