szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Közel 100 ezren tüntettek Brüsszelben a szakszervezetek hívására az új jobbközép kormány drasztikus megszorító tervei ellen. A városban a repülőterek és a tömegközlekedés nagyrészt megbénult.

Közel 100 ezren tüntettek Brüsszel központjában csütörtökön, az új jobbközép kormány drasztikus megszorító tervei ellen.

A nyugdíjak csökkentése és a közszolgálati dolgozókat érintő megszorítások voltak a központi témák, amikor az ország három fő szakszervezete összefogott, hogy szembeszálljon Bart De Wever miniszterelnök új kormányával, amelynek a hatalmas államadósság lefaragására irányuló intézkedései súlyosan érintik az alacsonyabb jövedelmű dolgozói rétegeket – számolt be az ABC News.

„A legerősebb vállaknak kell cipelniük a legnagyobb terhet” – mondta Bert Engelaar, a szocialista szakszervezet főtitkára. „A leggazdagabbaknak többet kell majd hozzájárulniuk, ez ma egyáltalán nem így van.”

A tüntetések miatt a brüsszeli nemzetközi repülőteret lezárták, a buszok és villamosok többsége pedig nem közlekedik.

A lap szerint a tüntetés témái egész Európában központi kérdésnek számítanak, hiszen a pangó gazdaság arra készteti a kormányokat, hogy csökkentsék a sokáig szentnek tartott szociális kiváltságokat. Ez különösen igaz Belgiumra, amelynek adóssága a GDP valamivel több mint 100 százalékát teszi ki, és ezzel a 27 tagállamot tömörítő EU-ban a legrosszabbak közé tartozik.

A költségvetési válságot súlyosbítja, hogy Belgium NATO-partnerei és különösen az Egyesült Államok egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a védelmi költségvetés GDP 2 százaléka fölé emelésére. Belgium, ahol a NATO főhadiszállása található, jelenleg mindössze 1,3 százalékot költ, amivel a NATO 32 tagja közül a négy legrosszabb, a felszerelési kiadások tekintetében pedig az utolsó helyen áll.

Theo Francken védelmi miniszter csütörtökön ragaszkodott ahhoz, hogy a dolgok meg fognak változni: „Megkapjuk a pluszpénzt. Belgium gazdag ország, meg fogjuk találni a forrásokat” – mondta a NATO védelmi minisztereinek találkozóján.

A bejelentés, miszerint a pénzt a védelemre és nem a nyugdíjakra költik, további lökést adott a demonstrációknak, mondta Engelaar:

A választás a védelembe történő masszív befektetésekre esett, megijesztve az embereket, mintha Putyin holnaptól Brüsszelben lehetne.

A miniszterelnök csütörtöki parlamenti felszólalásában ragaszkodott ahhoz, hogy „a reformok fokozatosak lesznek, és a társadalmi igazságosság lesz a vezérfonaluk”.

A szakszervezetek március 31-én általános sztrájkot tartanak, hogy továbbra is nyomást gyakoroljanak a kormányra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!