Tetszett a cikk?

Kudarcot vallott az újabb belga kormányalakítási kísérlet is, négy hónappal a parlamenti választások után - ismerte el hétfőn Bart De Wever, a legerősebb flamand nacionalista párt vezetője.

Bart De Wevert, a legerősebb flamand nacionalista párt vezetőjét egy héttel ezelőtt bízta meg az uralkodó a pártok álláspontjának lehetőség szerinti közelítésével, a flamand-vallon ellentétek csillapításával. "Fabula acta est" (Vége a komédiának) - idézte De Wever Augustus római császárnak állítólag a halálos ágyán elhangzott szavait, a brüsszeli tömegtájékoztatás szerint ezzel jellemezve a Belgiumban előállt helyzetet. A flamand politikus késő délután tájékoztatja II. Albert királyt erőfeszítéseinek eredménytelenségéről.

A június 13-i parlamenti választásokon a holland nyelvű Flandriában megkerülhetetlen erővé vált a De Wever vezette Új Flamand Szövetség (N-VA), amely a tartomány önállóságának nagymértékű növelését, végcélként Flandria önállóságát tűzte maga elé. Az ország déli tartománya, a franciaajkú Vallónia jóval szegényebb, és a jómódú flamandok egyre kevésbé hajlandóak arra, hogy az általuk fizetett adó nagy részét Vallónia felzárkóztatására fordítsák.

De Wever legutóbbi javaslatai szerint - amelyeket a vallonok most elutasítottak - az állami bevételek mintegy felét közvetlenül a tartományoknak, illetve nyelvi közösségeknek kellene juttatni. Az N-VA azt is követeli, hogy a nyelvi határok mentén osszák ketté a többségében franciaajkú brüsszeli választókerületet. Szorgalmazzák a flamand nacionalisták a bírósági illetékességi határok átrajzolását is. Vallon pártok szerint De Wever követeléseinek elfogadása Belgium végét jelentené.

Vallóniában a szocialisták nyerték a választásokat, és vezetőjüket, Elio Di Rupót sokáig mindkét nyelvi közösségben képesnek vélték arra, hogy kialakítsa a flamandok és vallonok békés egymás mellett élését, egyetlen közös, még működőképes állam keretei között. Di Rupo azonban ősz elején kénytelen volt bedobni a törülközőt. A vallonok elvben nem zárkóznak el a mostani szövetségi államkeretek lényeges megváltoztatásától, de a reformnak szerintük nem lenne szabad Belgium de facto kettéoszlásához vezetnie.

Belgium jelenleg úgy adja az EU soros elnökségét, hogy csak ügyvezető kormánya van, de ez semmilyen érzékelhető problémát nem okoz az unió működésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!