szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy névtelen forrás szerint Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter éppen úton van Washingtonba, hogy aláírja a szerződést.

Ukrajna kész aláírni egy természeti erőforrásokról szóló megállapodást az Egyesült Államokkal – közölte a Bloomberggel egy, az ügyre rálátó forrás. A lap szerint a lépés erősítheti az USA Kijev melletti kiállását azáltal, hogy szorosabbra fűzi a két ország gazdasági együttműködését.

A forrás szerint a megállapodás tervezete – amely közös alap létrehozását irányozza elő az ukrajnai beruházási projektek kezelésére – elkészült, és akár már szerdán aláírhatják. Elmondása szerint Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter úton van Washingtonba az aláírásra.

A megállapodásról február óta zajlanak a tárgyalások, ennek értelmében az Egyesült Államok számára kifejezetten előnyös hozzáférést kapna ukrajnai beruházási projektekhez, többek között az alumínium-, a grafit-, a kőolaj- és a földgázkitermelés terén. A forrás szerint az ukrán kormány készen áll a megállapodás jóváhagyására, amelyet szerdán a parlamentnek is ratifikálnia kell.

Az egyezség értelmében az Egyesült Államok és Ukrajna keresi és megteremti azokat a lehetőségeket, amelyek „növelik a befektetések mértékét a bányászatban, az energiaszektorban és az ezekhez kapcsolódó technológiák terén” – olvasható abban a szerződéstervezetben, amelybe a Bloomberg betekinthetett.

Az USA egyben elismeri, hogy Ukrajna kiemelt célja, hogy a megállapodás ne ütközzön az ország EU-csatlakozási törekvéseivel, ez ugyanis már a tárgyalások kezdetétől vörös vonalnak számított Kijev számára.

Az is áttörésnek számít, hogy az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csak az Ukrajnának nyújtott jövőbeli katonai támogatás számít majd bele az alaphoz való amerikai hozzájárulásba – derül ki a dokumentumból. Donald Trump beiktatása óta hangoztatta, hogy a Biden-kormány által nyújtott több tíz milliárd dollárnyi segély valójában kölcsönnek számít, és ennek ellentételezésére követelte az ukrajnai nyersanyagok fölötti amerikai ellenőrzést.

A szerződéstervezet szerint a megállapodás „megerősíti a felek közötti stratégiai partnerséget Ukrajna hosszú távú újjáépítése és modernizációja érdekében, válaszul Oroszország nagyszabású inváziója által okozott széles körű pusztításra”. Ez markáns előrelépés az elmúlt hónapok amerikai kommunikációjához képest, ahol a Trump-kormány több tagja és maga az elnök is nyíltan vagy burkoltan Ukrajnát tette felelőssé az orosz invázió megindulása miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!