A reálkereset befékezett májusban, az átlagkereset 703 ezer forintra csökkent

8 százalék alá lassult az átlagkereset emelkedése, ilyesmire 2021 óta nem volt példa, alapvetően 2016 óta nem volt ilyen lassú a béremelkedés. A 4 százalék fölötti infláció mellett a reálkereset csak 3,2 százalékkal nőtt.

  • HVG HVG
A reálkereset befékezett májusban, az átlagkereset 703 ezer forintra csökkent

Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. A (kedvezmények figyelembevételével számolt) nettó átlagkereset 483 000 forintot ért el, ez 7,7 százalékkal magasabb volt, mint 2024. májusban – írja jelentésében a KSH.

A keresetek emelkedése év eleje óta folyamatosan lassul, bár áprilisban volt egy megugrás az éves alapú mutatóban. 2021 júniusa óta nem volt rá példa, hogy az átlagkereset 8 százalék alatti ütemben nőtt volna éves alapon, de az egyszeri tétel volt. Tulajdonképpen

2016 óta nem volt ilyen lassú a bérdinamika Magyarországon.

Májusra nemcsak az éves alapú növekedési index esett vissza, a számszerű átlagkeresetek is alacsonyabb értéket mutattak, mint a megelőző hónapokban, áprilisban a bruttó átlagkereset még 708 ezer forint volt, a nettó 487 ezer forint.

Májusban a reálkereset 3,2 százalékkal volt magasabb

a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,4 százalékos növekedése mellett. Ez szintén érdemi lassulást jelent, áprilisban a reálkereset még 5,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, de még márciusban is (az áprilisi megugrás előtt) 3,5 százalékos volt a reálbér-emelkedés.

Reviczky Zsolt

A bruttó mediánkereset (középérték, amelynél pont annyian kerestek többet, mint kevesebbet) 562 300 forint volt, 7,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A nettó kereset mediánértéke 391 200 forintot ért el,

8,2 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.

A béremelkedési ütem lassulása nem meglepő, a gazdaság gyengén teljesít, vélhetően a második negyedévben sem volt érdemi növekedés. Bár a munkaerőpiac eddig ellenállónak bizonyult, a stagnálás lassan megjelenik a munkaerőpiacon is (a foglalkoztatottság enyhén csökken), ami visszafogja a béremeléseket.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek