szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az előszoba sokszor a lakás legmostohább része, pedig ha úgy vesszük, ez a helyiség otthonunk legfontosabb pillére: itt ér bennünket az első benyomás, és távozáskor is itt pillantunk utoljára a tükörbe. Hogyan rendezzük be ezt a gyakran alábecsült helyiséget?


Az előszobák funkciójáról nem szabad elfeledkezni, a helyiség klasszikus feladata ugyanis a szél- és porfogás. Ez a szerep különösen kertkapcsolatos lakásoknál nagyon fontos. Az ilyen ingatlanoknál ezért már az előszobai burkolatot is nagy gonddal kell kiválasztani. Kerüljük például a mázas vagy fényes járólapok használatát. A padlólapok magas kopásállósága is alapvető szempont, mert a behordott homokszemcsék könnyen

 tönkretehetik a burkolatot − a kertkapcsolatos lakások előtereinek burkolatánál PEI V-ös kopásállóság a minimumkövetelmény − mondja Lehőcz Kata lakberendező.  A társasházi lakásoknál egyszerűbb a helyzet, hiszen az előszoba nem közvetlenül az udvarra nyílik. Ilyen helyeken nem kell kényesen ügyelni a kopásállóságra, mivel a kosz és a kemény szemcsék nagy része már a lépcsőházban leverődik a cipőnkről − itt elegendő a PEI IV-es kopásállóságú járólap. Az előtérben a könnyű takaríthatóság miatt nem szerencsés szőnyeget használni , bár ha a helyiség közlekedőfolyosóhoz kapcsolódik, a folyosó padlójára már kerülhet futószőnyeg, vagy olyan pamutszőnyeg, amely gépben mosható.

Bosszantó apróságok
Az előszobába tanácsos több lámpát is fölszerelni: a tükörhöz mindenképpen külön fény kell, és az általános, mennyezeti világítótest sem maradhat el. A helyiséget célszerű világos színekkel festeni és berendezni, még akkor is, ha van benne természetes megvilágítás − az előtér ugyanis pici, szűk tér szokott lenni, amelyet a világos árnyalatok frissebbé, kevésbé nyomasztóvá tesznek. A sötétbarna és a fekete emiatt kerülendő.
Új társasházaknál gyakori hiba, hogy a villanykapcsolót az ajtó mögé szerelik, így a sötétben kell kitapogatni. Ilyen helyeken jó ötlet lehet a mozgásérzékelő villanykapcsoló beépítése: a szerkezet ajtónyitásra kapcsolja be a lámpát. Használt lakások felújításánál is figyelni kell arra, hogy a kapcsoló az ajtó mellé kerüljön − tanácsolja a lakberendező. Az előszobában lévő bejárati ajtó megfelelő szigetelésre külön ügyelnünk kell, ha ugyanis huzatos az előszoba, a por bejut a lakásba is. Célszerű ezért szigetelni a bejárati ajtót, figyelve arra, hogy sem az ajtó alatt, sem pedig mellette ne legyen légmozgás.

Gyors pillantások
Az előszobát gyakran nem is előszobaként használjuk, hanem egy olyan fogadóhelyiségnek, amelyen keresztül közlekedni is tudunk. Az előszobafalak és fogasok ezért nagyon praktikusak, de persze csak mértékkel. Tükör mindenféleképen kell a helyiségbe, mert a lakásból az előszobán keresztül távozunk, és ide is érkezünk − az első és utolsó pillantásokat tehát itt vethetjük öltözetünkre, frizuránkra. Fontos az is, hogy az előszobában bármikor le tudjuk dobni a táskánkat és a kulcsunkat, és eközben a cipőnket is helyben le tudjuk venni. Nem szerencsés ugyanis, ha ehhez beljebb kell menni a lakásba. Az előszobafalba épített padkák, és a tároló- vagy cipős-szekrények tetejére elhelyezett vékony párnák ezért nagyon praktikusak ülőalkalmatosság gyanánt.
A kabátok tárolását különösen télen kell megoldani, mert ilyenkor gyakrabban előfordul, hogy vizesen, nyirkosan dobjuk le magunkról a dzsekit. Célszerű ezért olyan fogast választanunk, amelyre vállfa is akasztható, hogy pl. a különösen érzékeny gyapjú-, szőrmekabátok ezekre akasztva könnyebben száradjanak, és ne nyúljanak ki.

Tanácsok tároláshoz (Oldaltörés)

Ésszel tároljunk!
Szokás kérdése, hogy ki milyen tárolót helyez az előszobába: van, akinek minden vágya az esernyőtartó, míg mások a kalaptartót nem tudják nélkülözni. Általános szabály azonban, hogy az előszoba le legyen zsúfolt. Az esernyőtartót mindenesetre meg kell gondolni: ez száraz esernyővel ugyan jól mutat, a vizes ernyőnek viszont a fürdőkádban a helye − szögezi le Lehőcz Kata. Ha ugyanis nedvesen tesszük a helyére, a tárolóban vagy a burkolaton találkozhatunk a nagy vizes pacákkal. Ha az előtér elég nagy, persze ez is megoldható, a lényeg, hogy a vizet ne hordjuk szét a lakásban. A kalaptartó szintén érdekes eleme az előszobának: a többség ezen táskát, kesztyűt és sálat tart. Aki pedig igényesebb kalapokat hord, kényesen ügyel arra, hogy kalapdobozkákban tartsa azokat. A hétköznapi fejfedőket persze föl lehet pakolni a kalaptartóra is, ez kifejezetten földobja az előteret.
A kislakásokban az előtér jellegzetes bútora még a beépített szekrény − mivel mindenki a legkevésbé hasznos helyen próbálja elhelyezni a szükséges tárolókat. Arra azonban ügyelni kell, hogy az előszoba szélessége a szekrények miatt ne csökkenjen 90 centiméter alá, hogy a közlekedő tér megmaradhasson.

Le a cipőkkel!
A cipők tárolása különösen kényes kérdés: az emberek egy része rigolyás arra, hogy a lakásban levegyék a cipőt, a másik fele engedélyezi a cipőben való közlekedést a belsőbb terekben is. Ha a cipőt leveszik, a tárolást mindenképpen meg kell oldani: akár gardróbban, akár sima szekrényben. Az előterekben semmi esetre sem heverhet az egész éves cipőkollekció: az alkalmi, ritkán hordott cipellőket rakjuk más helyiségbe, ott is természetesen szekrénybe. Nyáron ne tartsunk az előszobában csizmát, télen pedig pakoljuk el a szandált. Ezeket a cipőket szellős helyen, újságpapírral kitömve helyezhetjük például beépített szekrény aljába, cipősdobozokba.

Mbappé és Szalah is tizenegyest rontott, de így is megverte a Liverpool a Real Madridot

Mbappé és Szalah is tizenegyest rontott, de így is megverte a Liverpool a Real Madridot

Drake jogi lépéseket tesz Kendrick Lamar Not Like Us című száma miatt

Drake jogi lépéseket tesz Kendrick Lamar Not Like Us című száma miatt

Megjött az Emirates első A350-es gépe, ilyen megoldásokkal ritkán találkozhat repülőkön

Megjött az Emirates első A350-es gépe, ilyen megoldásokkal ritkán találkozhat repülőkön

A vizsgált vízórák kétharmada megbukott Érden a pontossági vizsgálaton

A vizsgált vízórák kétharmada megbukott Érden a pontossági vizsgálaton