szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Augusztusban folytatódott a magyar gazdaság növekedése, lendülete azonban mérséklődött az előző hónapokhoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

Az összefoglaló szerint az iparra vonatkozó augusztusi adatok alapján az Egyesült Államoktól eltérően, az Európai Unió 25 tagországának átlagában egymás után harmadik hónapja csökkent a termelés növekedési üteme: az ipar termelése 1,5 százalékkal haladta meg a tavaly augusztusit, míg májusban még 3,9 százalék volt az emelkedés.

Az ütem mérséklődését a régebbi uniós tagországok termelése determinálta, de az új tagországok zömét is jellemezte. Nem volt kivétel a magyar ipar sem: a munkanappal kiigazított index szerint a termelés, ami májusban még közel 10 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest, augusztusban 3,6 százalékkal haladta meg azt. Január-augusztusban együttvéve az ipari termelés 9,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

A kiskereskedelmi forgalom volumene január-augusztusban 6,9 százalékkal, augusztusban 5,7 százalékkal haladta meg az egy évvel azelőttit. A külkereskedelmi mérleg hiánya január-augusztusban mintegy 3,3 milliárd euró volt, csaknem 11 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A kivitel és a behozatal folyó euró alapon számolva 14-14 százalékkal emelkedett.

A fizetési mérleg hiánya az első félévben 451 millió euróval haladta meg az egy évvel korábbit, s elérte a 3,8 milliárd eurót. Az első háromnegyed évben az államháztartás hiánya 1,3 billió forintot tett ki, 475 milliárddal többet az egy évvel korábbinál. Ezen belül a központi költségvetés deficitje 1 billió forint volt, 447 milliárddal több, mint tavaly ilyenkor. A társadalombiztosítási alapokban a múlt évinél 28 milliárd forinttal több, 285 milliárd forint hiány keletkezett.

Január-augusztusban a foglalkoztatottak száma 3,9 millió fő volt, lényegében ugyanannyi, mint egy évvel azelőtt. A háztartások bruttó pénzvagyona június végén 14,7 billió forint volt, folyó áron 13 százalékkal több mint egy évvel korábban. A háztartások tartozásai 44 százalékkal, 3,5 billió forintra emelkedtek. Az összeg közel felét az ingatlanhitelek tették ki, ezek növekedése volt a leggyorsabb a KSH szerint.

Az első háromnegyed évben a fogyasztói árak átlagosan 7 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőttit. Az időszak utolsó hónapjában, szeptemberben az emelkedés üteme 6,6 százalékra mérséklődött a hivatal adatai alapján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!