szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Legyen éber, ha feledékeny a kereskedőÉpítési célú termékeket...

Legyen éber, ha feledékeny a kereskedő

Építési célú termékeket csak megfelelőség-igazolással lehet forgalomba hozni; a követelményeket a 3/2003. (I.25.) BM-GKM-KvVm együttes rendelete rögzíti. A megfelelőség-igazolás bizonyítja, hogy a termék az adott építési célra alkalmas, biztonságosan beépíthető. A megfelelőség-igazolás lehet szállítói megfelelőségi nyilatkozat, vagy megfelelőségi tanúsítvány. A termékre vonatkozó igazolást a kereskedő köteles átadni a vevőnek - szükség van a vásárlói éberségre, hiszen a forgalmazók egy része megfeledkezik erről.

Ragaszkodjon a beépítési útmutatóhoz

Minden termék csomagolását magyar nyelvű címkével kell ellátni. A címkén kötelező feltüntetni a termék megnevezését, a gyártó vagy forgalmazó nevét, címét, származási helyét, továbbá az áru főbb műszaki jellemzőit is (méret, darabszám, felhasználhatósági idő stb.) Ezek az adatok szükségesek a termék későbbi azonosításához. Az import termékek csomagolásáról nem hiányozhat a magyar nyelvű tájékoztató. Vásárlás előtt ragaszkodjon a termékismertetőhöz, egyes árukhoz - kerámia burkolólap, kád, zuhanytálca - pedig beépítési útmutatót is kérjen.

Nézzen utána, miért árazták le a terméket

Osztályos termék vásárlásakor célszerű a számlára íratni a leértékelés okát. Ha a közölt hibán kívül egyéb - nem jelzett - minőségi probléma is felmerül, a vásárlót megilleti a reklamáció joga. Amennyiben minta (bemutató darabok) alapján vásárol, a kiszállított termékek csomagolásán ellenőrizze a kötelező jelöléseket, majd kibontás után gondosan vizsgálja át az árut. Ha nem tartja megfelelő minőségűnek, ne vegye át - a szállítólevélre jegyezze fel a hibás tételt és nevezze meg a problémát is.
A számlát, a megfelelőség-igazolást, a beépítési útmutatót, sőt a termék csomagolását is gondosan őrizze meg, hogy az esetleges - utóbb felmerülő - problémákat később is rendezni tudja.

Ha baj van, 5-10 éven belül reklamálhat

Az egyes épületszerkezetekhez használt építőanyagok kötelező alkalmassági idejét a 11/1985. (VI. 22.) ÉVM-IpM-KM-MÉM-BkM együttes rendelete rögzíti; a szavatosság terméktől függően 5-10 év. Ez idő alatt lehet a vásárlás helyén, a kereskedőnél vagy a gyártónál a reklamációt jelenteni, a számla bemutatásával. Öt év vonatkozik a tetőfedő anyagokra, a burkolóanyagokra, a kádra, a szaniter árukra, a nyílászárókra, az árnyékolókra. Tíz éves szavatosság érvényes az égetett agyag falazó elemekre, a hő-, pára-és hangszigetelő anyagokra.  

Ne fizessen előre a kivitelezőknek

Ha beszerezte az építőanyagokat, kezdődhet a kivitelezés. Mindig írásban szerződjön a kivitelezővel! Csak a részfeladatok elvégzése, illetve a teljes munka elkészülte után fizessen, előre soha. Ne bízzon vakon a szakikban, ragaszkodjon a számlához, már csak azért is, mert ha az építési termékkel gond adódik, erre is szükség lehet a reklamációnál. Az újonnan épített lakásoknak, lakóépületeknek meghatározott szerkezeteire, berendezéseire és közös helyiségeire 3 éves jótállás vonatkozik, ezt a 181/2003. (XI. 5.) Kormányrendelet rögzíti.

A jótállási kötelezettség építési szerződés esetén az építési munka elvégzésére kötelezettséget vállaló személyt, építési szerződés hiányában az építési munka tényleges elvégzőjét terheli. A jótállási igény a jótállási jeggyel érvényesíthető, ezt a vállalkozó lakásonként külön-külön köteles kiállítani, és a tulajdonosnak átadni. A jótállás időtartama az átadás-átvételi eljárás befejezésének időpontjától kezdődik. A vállalkozó a bejelentett hibát 15 napon belül köteles megvizsgálni és a tulajdonos igényéről nyilatkozni.

Forrás: Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!