szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Televízió (MTV) Híradójának értesülései szerint nyomozás indult a Kopaszi-gát melletti ingatlanok eladása...

A Magyar Televízió (MTV) Híradójának értesülései szerint nyomozás indult a Kopaszi-gát melletti ingatlanok eladása ügyében. Mint a hírműsorban szerda este elhangzott: korrupcióval gyanúsítja a rendőrség a volt Kincstári Vagyoni Igazgatóság két vezetőjét, mert százmilliós kárt okozhattak az államnak, amikor 2005-ben megszavazták az ingatlanok áron aluli eladását.

Az ügyben Schneller Domonkos fideszes fővárosi képviselő tett feljelentést, és Veres János szerepét is tisztázná. A képviselő úgy fogalmazott: "egy ilyen kaliberű ügylet nem bonyolódhatott volna le az MSZP legfelsőbb körei, leginkább Veres János akkori pénzügyminiszter tudta és beleegyezése nélkül. Ugyanis Leisztinger Tamás nagyvállalkozó tulajdonában lévő off-shore cégének adták el mélyen áron alul ezeket a területeket."

A BRFK különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsítja a vezérigazgató egyik tanácsadóját és egy főosztályvezetőt. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság Hasznosítási Tanácsának 11 tagja volt. Közülük eddig két vezetőt hallgattak ki gyanúsítottként, a többiek pedig számíthatnak arra, hogy gyanúsítotti idézést kapnak.

A Lágymányosi-öböl környéke, a Kopaszi-gát és az ahhoz tartozó belső terület az önkormányzat tulajdonában volt 2004 januárjáig, de fokozatos tulajdonszerzéssel az ingatlan átkerült Leisztinger Tamás nevéhez kötődő Eravis Rt.-hez. Az ismert vállalkozó 417 millió forintért vásárolta meg a 38 ezer négyzetméternyi beépítetlen területet az egykori Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól (KVI), majd a telek egy részét azonnal és jelentős haszonnal továbbadta egy portugál befektetőnek - a HVG informácója szerint 25 millárd forintért.

A több szálon futó nyomozásba tavaly év végén a Központi Nyomozó Főügyészség is bekapcsolódott. Ez azt is jelezheti, hogy mentelmi joggal rendelkező politikusok kerültek az ügyészek látóterébe. Az ügyben például került úgy kincstári telek néhány nap leforgása alatt a XI. kerületi Önkormányzathoz, majd onnan a Niederlander Pál által vezett kerületi vagyonkezelő cégen, a Buda-hold Kft-n keresztül egy Leisztinger érdekeltségbe tartozó off-shore hátterű céghez, hogy az ügylet felkeltette a nyomozók érdeklődését.

Korábban rendőrségi vizsgálat is indult az ügyben különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés elkövetésének alapos gyanújával. A Fővárosi Főügyészség 2007 októberében kapcsolódott be a nyomozásba. A Népszabadság szerint az ügyészség tavaly helybenhagyta a BRFK döntését, miszerint nem történt bűncselekmény bizonyos ingatlanok eladása során.

Azt nem tudni, hogy a BRFK-n most indított nyomozás a szövevényes ügy mely részére terjed ki. A számos telek- és cégegyesítés utáni ingatlaneladásoknak ugyanis számos furcsa eleme van. Mint a Heti Válasz megírta: például - az ingatlanpiacon addig ismeretlen - Sampaio Kft. 2005 szeptemberében potom 176 millió forintért jutott hozzá három, együttesen 3,3 hektáros területhez a Lágymányosi híd budai lábánál. A telkeket a Kincstári Vagyoni Igazgatóság adta el - melynek vagyonkezelési főosztályát akkoriban Vas János, a Magyar Demokrata Fórum volt parlamenti képviselője vezette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!