MI-ügynök a HR-osztályon: Mire figyeljünk?
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
Olvasónk azt írja levelében, hogy édesapja életjáradékkal és tartással vegyes szerződést kötött egy harmadik...
Olvasónk azt írja levelében, hogy édesapja életjáradékkal és tartással vegyes szerződést kötött egy harmadik személlyel 2006-ban. A szerződés szerint az eltartó 2 millió forintot és havi 23 ezer forintot fizet az édesapa holtáig a lakás tulajdonjogáért cserébe. Mivel a napokban az édesapa - 71 évesen - öngyilkos lett, az eltartó 2,5 millióért jutott egy 14 milliós lakáshoz.
Olvasónk kérdése: "Van-e lehetőség ennek a szerződésnek megsemmisítésére vagy támadására, mert elég irreálisak az összegek, és még ráadásul valószínűleg nem is lett mind kifizetve? Tudomásom szerint nem született elszámolás, és nem történt átadás-átvétel sem, pedig a szerződés kiköti" - teszi hozzá.
Szakértőnk válasza: A tartási vagy életjáradéki szerződés ún. "szerencse-szerződés". Mind az eltartó, mind pedig az eltartott kockáztat: az eltartó (jogosult) halálának időpontjától függően az ingatlan "ára" a töredéke, de akár a többszöröse is lehet a tényleges piaci forgalmi értéknek. Az életjáradék havi összegének megállapítása, még ha irreálisnak tűnik is, a felek szabad megállapodásának függvénye.
Előzőek értelmében a szerződés megtámadása feltűnő értékaránytalanság jogcímén nem kecsegtet sok sikerrel. Az átvételi elismervények esetleges hiánya a szerződés érvénytelenségét véleményem szerint ugyancsak nem eredményezi, hiszen a szerződés rendelkezései nem feltétlenül írják elő annak kiállítását és az elmaradt tartásdíj illetve életjáradék a vonatkozó jogszabály rendelkezései szerint egyébként is csak hat hónapra visszamenőleg követelhető az eltartott által.
![]() Dr. Géczi Beatrix ingatlanjogász és cégjogi szakértő Géczi & Géczi Ügyvédi iroda 1024 Budapest, Margit krt. 15-17. I/3. Tel.: 06 (20) 9786030 E-mail: drgbea@gmail.com Szakterületem az ingatlanjog, a kereskedelmi jog (klasszikus kereskedelmi szerződések, fogyasztóvédelem, társasági jog - ideértve a végelszámolás szabályait -, csőd- és felszámolási jog és az értékpapír jog) valamint a családjog. Ügyvédi irodánk professzionális képviseletet biztosít adóügyi és egyéb peres eljárásokban. A megjelent szakértői cikkekkel kapcsolatos további kérdéseit a ugyved@ingatlanmenedzser.hu e-mail címen teheti fel. Ügyfélfogadás telefonon előre egyeztetett időpontban. Szeretném felhívni az olvasók figyelmét, hogy a jogi esetek különbözőek, ezért a korábbi kérdésekre adott tanácsaim hasonló esetekre teljes biztonsággal nem alkalmazhatóak. Szakmai felelősséget a félreérthető kérdések, illetve a hiányosan közölt tényállások alapján adott válaszokért nem vállalhatok. |
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Radványi Viktória a francia nagykövetség egyik ünnepségén találkozott össze a miniszterrel.