szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Bármerre jár az ember manapság a kínai nagyvároskban, a daruk sok helyütt folyamatosan dolgoznak a nagy lakásépítéseken.

Bármerre jár az ember manapság a kínai nagyvároskban, a daruk sok helyütt folyamatosan dolgoznak a nagy lakásépítéseken. Nem olyan ütemben, mint egy-két éve, de legalább nem álltak le. A kormány hivatalosan lassítani akarja az ingatlanfejlesztési tempót, de a szerényebb jövedelműeket azért továbbra is úgy támogatja, hogy csak 15-20 százaléknyi önerőt kell produkálniuk, a többit hitelből fizethetik. S mivel ez nem deviza alapú, biztosak a törlesztő részletek.

Tipikus lakótelepi ház Sanghaj régi negyedében
Mester Nándor

A statisztikák szerint az idei pekingi telekárverések 82 százalékát - a privát ingatlanfejlesztőket túllicitálva - nagy állami cégek nyerték meg. 2008-ban ez az arány még "csak" 59 százalék volt. A Cambridge-ben (Massachusetts állam) működő amerikai országos gazdaságkutató hivatal szerint a pekingi telekárak 2003 óta 750 százalékkal ugrottak meg, e növekedés fele az elmúlt két esztendőre esett – írta nem régiben a The New York Times.

A helyi kormányzatokat, amelyek 2009-ben több mint 230 milliárd dollárnak megfelelő összegre tettek szert a földárverésekből, sokan azzal is vádolják, hogy lerombolják a régi negyedeket és igazságtalanul alacsony kárpótlást fizetnek az eltávolított lakóknak. Ilyen rombolások többek között Sanghaj régi negyedeiben is láthatók.

 A kínai ingatlanpiacon több mint egy évtizeden át a privát fejlesztőké volt a vezető szerep, ma azonban kiszorítják őket az állami bankok hiteleit felhasználó állami beruházók. Tavaly a kínai állami bankok rekordösszegű, 1400 milliárd dollárnak megfelelő hitelt nyújtottak, ami csaknem a kétszerese a 2008 évinek. Ennek az összegnek jelentős részét különböző manőverekkel az ingatlanpiacra terelték, ez vezetett a telekaukciók rekordáraihoz és a csillagászati lakásárakhoz. Közben már ma is sokan vélekednek úgy, hogy a legnagyobb állami tulajdonú kínai bankok óriási rejtett adósságokat halmoztak fel.

A sanghaji mágnesvasút mentén tucatnyi új toronyház épült az elmúlt néhány évben
Mester Nándor

Sanghajban és Pekingben három év alatt megkétszereződött az újépítésű lakások ára, most közel 20 ezer jüan (kb. 600 ezer forint)/négyzetméteren forognak az ingatlanok. Helyi közvetítőktől úgy tudjuk, hogy az újabb toronyházakban már jóval nagyobb az átlagos lakásméret, mint 5-7 éve, vagyis 70-80 négyzetméteres lakásokat alakítanak ki. Ez nagy változás, korábban csak 50-60 négyzetméteres tipuslakásokkal tömték tele a lakótelepeket.

A toronyházak gyufaszálként sorjáznak egymás mellett, egy-egy telepen több százezer ember is is lakik. Gyakorlatilag fél órát is autózhatunk gyorsan egy irányba és a látóhatáron szinte végig ott látjuk ezeket a telepeket.

Egyre kevesebb marad a régi Sanghajból
Mester Nándor

  

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!