szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A tegnapi bejáráson kiderült: az áprilisban nyíló Europeum a maga 6 ezer négyzetméterével nem egy klasszikus...

A tegnapi bejáráson kiderült: az áprilisban nyíló Europeum a maga 6 ezer négyzetméterével nem egy klasszikus bevásárlóközpontra, hanem sokkal inkább egy szendvicsre fog hasonlítani. A hatemeletes épület felső három szintjén ugyanis egy szálloda, az épület alatt pedig egy ötszintes mélygarázs várja a látogatókat. Középen lesz a háromszintes kereskedelmi tér, ahol eddig 4500 négyzetmétert adtak bérbe, zömében felső-középkategóriás termékeket és szolgáltatásokat kínáló üzleteknek, éttermeknek.

A bevásárlóközpontban három nagy bérlő - a Deichmann cipőbolt, a H&M ruhaüzlet, a Müller áruházlánc - kötötte le a bérbeadható terület 60 százalékát, így a további bérlői mix is ehhez az arculathoz igazodik majd. Bár az Europeum bevásárlóközpontban lesz egy 1300 négyzetméteres közösségi rész, kérdés, hogy ezt milyen kulturális vagy egyéb funkcióval töltik meg. A fejlesztő szándéka az, hogy "a téren megforduló emberek között felülreprezentált 15-30 éves korosztályra" fókuszál.

A beruházó saját költségén felújítaná az épület előtti közteret is, ahol a terveik szerint szökőkút és díszburkolat várná a látogatókat. Megszűnne a parkoló, kiemelnék a zöld területeket. Ehhez minden szakhatósági engedélyt beszereztek, már csak a főváros tulajdonosi hozzájárulására van szükség. Kérdés azonban, hogy milyen rendezési elvek alapján alakítanák át azt a teret, amely jelenleg a főváros egyik legforgalmasabb csomópontjának része.

A Blahán - amely jelenlegi állapotában inkább közlekedési csomópont, semmint élő városi tér - naponta 300 ezer ember halad át. Ráadásul a vitatott térrész több évtizede a "szlömösödés" útjára lépett, a környék elhanyagolt, nappal szinte használhatatlan, a járókelők rendszerint tovább sietnek innen. Az ingatlanfejlesztő szerint egységes elvek alapján kellene átalakítani a Blaha Lujza teret.

Az Europeum beruházás összegéről nincs információ, mivel a fejlesztő a szállodával és a mélygarázzsal együtt adta meg az összértéket. E szerint a fejlesztés az Europeum mellett lévő, már egy éve üzemelő Courtyard Marriott szállodával együtt 42 millió euróba (9-10 milliárd forintba) került. A szállodát eredetileg irodaháznak szánták, de a válság miatt változtattak a terveken. A tárgyalások során az Ablon átengedte az üzemeltetést a Marriott nemzetközi szállodaláncnak, amelynek saját parkolója is van.

A 70-100 eurós szobákat kínáló szálloda a Marriott brand közös foglalási rendszerében működik, és különlegessége, hogy egy delikatesz üzletből válogathatják össze a nekik tetsző árukat a vendégek szobájukban álló hűtőjükbe. A szálloda kivitelezésekor szépen megőrizték az épület nagykörúti homlokzatát, harmonikusan beillesztve azt a körutat meghatározó nagyvárosi képbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Mi épül a Blaha Lujza téren?

Az építtető Ablon ügyvezető igazgatója a lapnak elmondta, hogy már három-négy éve felvetette az épület előtti tér...

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Videó: újranyitották az OPNI-t

A szervezők szerint az esemény célja az volt, hogy szabad teret adjon a kortárs művészeknek, "a bolondságnak".