Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Európában tovább folytatódott a kereskedelmi ingatlanok értékének csökkenése 2012 második felében mintegy 0,9 százalékkal – derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb európai értékbecslési jelentéséből. A kiskereskedelmi ingatlanok teljesítenek a legjobban, felfelé mozdultak mind az árak, mind a hozamok.
Németország volt az egyetlen olyan piac Európában, ahol nem csökkent a kereskedelmi ingatlanok értéke. Más piacokon, mint például Franciaországban (-0,3 százalék), Közép-Kelet-Európában (-0,7 százalék) és Skandináviában (-0,1 százalék) kismértékű esést szenvedtek el az ingatlanok. Dél-Európában és Írországban viszont sokkal kedvezőtlenebb a helyzet, az ingatlanok értéke a 2008. negyedik és 2009. II. negyedéve között mért esés után a legnagyobb veszteséget (-4,9 százalék) könyvelhették el az elmúlt időszakban. A befektetői kedv ilyen mértékű romlása a tőkeérték gyorsuló csökkenését okozza. Éves szinten Franciaországban (+2,2 százalék) volt csak pozitív változás, míg Dél-Európában és Írországban 9,9 százalékkal került esett vissza a tőkeérték.
A szektorokat vizsgálva a kiskereskedelmi ingatlanok mutatták fel a legjobb teljesítményt, a tőkeérték a 2012 első negyedéves 0,1 százalékos emelkedés után a második negyedben fél százalékot csökkent a kontinensen (az Egyesült Királyság piacát nem számolva), ami a befektetők első osztályú ingatlanok iránti töretlen keresletével magyarázható. A kiskereskedelmi ingatlanok értékváltozása így most már 11. alkalommal múlja felül (az elmúlt időszak 18 negyedéve közül) a többi szektor teljesítményét, ami legfőképpen az ipari ingatlanokkal szemben feltűnő, hiszen a különbség immár 10,7 százalék. A tőkeérték leginkább az ipari ingatlanok esetében csökkent (-1,4 százalék), de még így is jobban teljesített 2012 első félévéhez képest (-3,3 százalék).
Az idei második negyedévben az ipari ingatlanok kivételével az ingatlanpiacon csökkentek a hozamok, az összesített változás -0,7 százalék volt, az ERV (Estimated Rental Value, becsült bérleti érték) hatás -0,2 százalékot tett ki. Az „egészségesebb” gazdasággal rendelkező Németországban, Skandináviában és Franciaországban az ERV kismértékben, de pozitív volt, míg a negatív eredmény oka a déli piacok rossz teljesítménye. A kiskereskedelmi ingatlanok esetében mind a hozamok, mind a bérleti díjak felfelé mozdultak a szektorok között egyedüliként. A legnagyobb hozamemelkedés Dél-Európában (+3,7 százalék) volt, míg az Egyesült Királyságban 1,2 százalékkal csökkentek a hozamok.
„Összességében az európai ingatlanpiacokon a tőkeérték kismértékben, 0,9 százalékkal csökkent 2012 második felében. Ez a relatíve lanyha teljesítmény mélyülő polarizációt takar nemcsak az egyes piacok, de az első- és másodosztályú ingatatlanok között is, amelyek esetében a hozamkülönbség is nő. Úgy véljük, a bankok szabadulni akarása a menedzselt ingatlanoktól rövid és középtávon is egyre gyakoribb lehet, ráadásul az árazás is átláthatóbbá válhat, főleg ami a másodlagos ingatlanokat illeti” - mondta Andrew Barber, a CBRE értékbecslési igazgatója.
„Arra számítunk, hogy a tőkeértékek stabilak maradnak az első osztályú ingatlanok esetében, míg azok az eszközök, amelyek nem teljesítik az első osztály kritériumait, esni fognak. Az elérhető finanszírozás hiánya továbbra is nyomasztani fogja a piacot, az első- és másodosztályú ingatlanok közötti hozamkülönbség pedig tovább nő” – nyilatkozta a magyarországi piacra vonatkozóan Graham McMillan, a CBRE budapesti értékbecslési vezetője.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.
A DK elnöke biztos benne, hogy indulnak a 2026-os választásokon, mégpedig saját listával.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A Tisza Párt elnöke reagált Orbán Viktor interjújára, amelyben a miniszterelnök azon kesereg, hogy Varga Judit, Magyar volt felesége már nincs a politikában.
Van, ahol így is majdnem negyven fok lehet a mai napon.
Amerikai kutatóknak sikerült csodát tenniük.