szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha rosszul árazzuk be a lakásunkat, akkor hónapokig kísérgethetjük az érdeklődőket, és csalódhatunk bennük újra meg újra, hogy miért mondják, hogy majd jelentkeznek, ha nem teszik. Az árazás mellett azonban számos hibát el lehet követni még, amik "eredményeként" nem lesz sétagalopp az értékesítés.

Lakást eladni sokkal nehezebbb, mint látszik. A Lakásfókusz ingatlanos blog összeszedte, hogy mik azok a szarvashibák, amiket semmiképpen se kövessünk el, ha sikeres lakáspiaci akciót szeretnénk végrehajtani – azaz, ha belátható időn belül el akarjuk adni a lakásunkat.

1.    Árazás. Hajlamosak vagyunk felülértékelni, elnézni azokat a hiányosságait, amiket a vevő rögtön kiszúr: hibás lépcsőfokok, huzatos ablak, repedt mosdókagyló, lift hiánya. Ezek komoly tételek, még ha mi már hozzá is szoktunk. Legyünk tehát reálisak a lakásunk beárazásánál: nézzünk meg összehasonlító oldalakat, és vonjuk le belőle a várható alkudozási rátát is.

2.    Hirdetés. A profi ügynökségek sajnos olyan méretben árasztják el ismételt hirdetéssel az internetet, hogy sajnos idővel nekünk is újra fel kell rakni, mert egyszerűen kiszorulunk a virtuális térből. Ezen kívül osszuk meg közösségi oldalakon, küldjük körbe a linket e-mailen ismerőseinknél. Értékesebb ingatlanoknál növeli a bizalmat, ha kapcsolódik hozzá saját weboldal.

3.    Állapot. Ez esetben két véglet ismert: van, aki semmilyen kiadásra sem hajlandó már a lakás kapcsán, és még meg is sértődik, ha az érdeklődő zokon veszi, hogy életveszélyes az erkélykorlát, és majdnem kiesett rajta. A másik kategóriát pedig az képviseli, aki levendulakékre felújítja a fürdőt, ettől remélve az áttörést. A lakás remélt értékének kb 0,5-1 százalékát érdemes lehet hirtelen megejthető reparálásokra, tisztításra feláldozni.

4.    Olcsó János. Ha az összes ingatlanközvetítő közül a legolcsóbbat választjuk, akkor jobb eséllyel pont terhünkre lesz, semmint növelné az esélyeinket. Ügyetlen ügynök, aki túlterhelt vagy tapasztalatlan, az nem csak nekünk lesz kellemetlen, hanem vevőinket is zavarni fogja a helyes döntésben.

5.    Besértődés. Ahogy haladnak előre a hetek, egyre borúsabb hangulatban mutogatjuk a lakást az érdeklődőknek. Végül pont aki megvenné, azt már lebiggyedő szájjal fogadjuk, bajszunk alatt mormolva, hogy „Annyi amennyi, nem engedek”. Igyekezzünk elkerülni a totális depressziót, még ha nehezünkre esik is mindig jó képet vágni a sokadjára felcsendülő kérdéseknek. Továbbá legyünk rugalmasak. Ha 24 milliót akarunk a lakásért, de csak 20-at kínálnak, akkor ne hajtsuk el azonnal, érveljünk, alkudozzunk mi is.

További részleteket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Ingatlan

Hogyan lehet milliókat megtakarítani az ingatlanvétel során?

Nagyot lehet szakítani az ingatlanpiac kormányzati beavatkozási kísérletek ellenére is tetszhalotti állapotából már akkor is, ha a kiszemelt ingatlan irányárának csak egy része áll rendelkezésre. Ezzel a mostani piaci pangásban már könnyen kedvező alkupozícióba lehet kerülni, ami akár többmilliós faragást is jelenthet az eredeti árhoz képest.

hvg.hu Ingatlan

Itt vannak a válságálló ingatlanok

Az ország egyes települései között is komoly különbség mutatkozik a válság hatásaiban. Győr, Székesfehérvár, Sopron, valamint a budapesti II., XII. és V. kerület ingatlanpiaca az Otthon Centrum szerint különösebb veszteségek nélkül élik túl a válságot. Székesfehérváron még a panellakások eladásakor sem kell értékvesztéssel számolni.