szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

David Friedmant egy olyan fotómontázzsal örökítették meg, mely az iszlám mecset helyén a harmadik templomot ábrázolta.

Felülnézetből ábrázolta Jeruzsálemet, ám az Al-Aksza mecset, valamint a Sziklatemplom helyén a harmadik jeruzsálemi templom látványtervét jelenítette meg az a fotómontázs, melyet David Friedman-nek, az Egyesült Államok izraeli nagykövetének adtak át Tel-Aviv-ban egy tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeket támogató rendezvényen – írta a CNN.

A nagykövetség azonnal közleményt adott ki, melyben azt írják, hogy a nagykövet „nem vette észre a képet, melyet elétoltak, miközben fényképezték”. A közleményben leszögezték, hogy az Egyesült Államok támogatja a jeruzsálemi Templomdombon fennálló status quo-t.

A jótékonysági eseményt lebonyolító nonprofit szervezet, az Achya vezetője bocsánatot kért a nagykövettől, és olcsó politikai trükknek nevezte az esetet. Elmondása szerint a lefotózott montázs megjelenítéséről nem volt tudomásuk, és azonosították azt a munkatársat, akit az ügyben felelősség terhel, a továbbiakat azonban belső ügyként kezelik.

A jeruzsálemi Templomdomb, avagy Haram al-Sharif status quo-ja érzékeny kérdés, a Sziklatemplom mellett itt található az iszlám harmadik legszentebb helyének tartott Al-Aksza mecset, mely a judaizmus számára is szent terület, hiszen itt állt az első és második jeruzsálemi templom.

A területre jelenleg az az 1967-es, a jeruzsálemi óváros izraeli elfoglalása után kötött megállapodás vonatkozik, melynek értelmében a Haram al-Sharif területét a Wagf, a jordániai vallási hatóság felügyeli. A zsidóság számára engedélyezik a Templomdomb látogatását, imádkozniuk azonban tilos ott.

A radikális hívők abban reménykednek, hogy egyszer itt épülhet fel a harmadik templom, és a megváltást is ezzel hozzák összefüggésbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!