szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem kell hétfőtől kilométereket gyalogolni a három liter vízért Hajdúbagoson, új megoldást kereshetnek az ivóvízellátásra a tervezett felújítás idejére. A makói járásban évek óta konténerekből vehetik a helyiek az egészséges vizet.

Fellázadtak a hajdúbagosiak, amikor kiderült, hogy a vízszolgáltató a felújítások idejére tisztítatlan vizet engedne a hálózatra, és csupán napi három liter ivóvizet biztosítanának a vízműtelepen. A lakosok egy részének kilométereket kellett volna gyalogolnia a néhány palack vízért, ahelyett, hogy egyszerűen csak megnyitnák otthon a csapot. A közfelháborodás hatására a szolgáltató visszavonhatta a fél évre szóló rendelkezését, legalábbis a hajdúbagosi önkormányzat ezt az információt tette közzé a település Facebook-oldalán. A vízmizériát igyekeznek másképp megoldani. Egyébként vannak települések, ahol közel tíz éve konténerekből lehet az előírásoknak megfelelő minőségű ivóvízhez jutni. Tíz Csongrád-Csanád megyei településen ugyanis még mindig arzénes víz folyik a csapokból.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ február elején tette közzé azoknak a településeknek a listáját, amelyeken nem felel meg a szolgáltatott vezetékes ivóvíz a hatályos előírásoknak. A hatóság adatai szerint közel 750 ezer embert érint a nem megfelelő minőségű ivóvíz-szolgáltatás, jelentősebb részben az arzén, a nitrát és az ólom okozhat gondot, ez utóbbi főként a fővárosban. Az arzén és más szennyező anyagok szűrésére még 2012-ben indultak uniós forrásokból finanszírozott programok, melyek zömét 2015-ben lezárták, bár nem zökkenőmentesen, ahogy erről a hvg.hu is beszámolt. A munkák idejére a Magyar Honvédség telepített konténereket, vagy vitték lajtos kocsikkal a vizet a falvakba, és vannak települések, ahol még mindig szükség van ezekre a szolgáltatásokra.

Csongrád-Csanád megyében az arzén jelenlétét felszámoló programok még mindig nem fejeződtek be, a makói járási projektnek már másodjára futottak neki, a második körös programnak elvileg az év végéig kellene befejeződnie. Az Alföldvíz Zrt még februárban a hvg.hu megkeresésére azt válaszolta, hogy szolgáltatási területükön összesen 14 településen szükséges átmeneti vízellátást biztosítani. Makón és a környékbeli településeken még mindig állnak a konténerek, ahol egészséges ivóvízhez lehet jutni, ám ezeket a lakosok alig veszik igénybe, a csapból folyó vizet használják. A vezetékes víz itt nem szűretlen, ahogy azt Hajdúbagoson tervezték ráengedni a hálózatra az új szűrők beszerelésének idejére, csak éppen a hatályos előírásoknak nem felel meg.

Csongrádban a makói járáson kívül Székkutason is gondok vannak az ivóvízzel, itt is az arzén és az ammónium okoz gondot, az Alföldvíz palackos és konténeres vizet is biztosít a lakosoknak. Bár folyamatban van Székkutason az ellátás technológiai megújítása, de ahogy a szolgáltatótól megtudtuk, hosszú távú megoldást egy távolabbi vízbázisról idevezetett víz jelent majd, ennek az előkészítése is elkezdődött már.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!