szerző:
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Az általános drágulás miatt már kevés a pályázat kiírásakor meghatározott 485 ezer forintos kilowattonkénti költség a napelemes ágazat szereplői szerint. A kivitelezők ráadásul nem tudják benyújtani a már telepített rendszerekre vonatkozó elszámolásokat, és nem tudják, mikor juthatnak pénzükhöz. A kivitelezőknek 90 milliárd forintja áll az eszközökben, sokan azonnal leállították a munkálatokat.

A napelemes pályázatok ellehetetlenülésére hívta fel a figyelmet Kiss Ernő, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség elnöke szerdán a Rezsikonferencia 2022 nevű eseményen. Az elnök komoly aggodalmakról beszélt a pályázatok megvalósíthatóságával kapcsolatban.

Kiss Ernő két nagy problémát vázolt. Az egyik az elszálló költségekből fakad: megemelkedett a pályázatok során beépítendő eszközök és anyagok ára, nőttek a szállítási és bérköltségek (az elnök külön jelezte a kata eltörlését, mint tényezőt), valamint az általános drágulás miatt is,

már nem tartható a pályázat kiírásában szereplő, kilowattonként legfeljebb 485 665 forintban meghatározott költség,

ezért az MNNSZ, valamint a Magyar Napelem Iparági Szövetség (MANAP) együtt azt kéri a kormánytól, hogy emeljék fel 600 ezer forintra a kilowattonként elszámolható költséget.

Változatlan támogatási keretösszeg mellet a szerződések teljesítése ellehetetlenül – mondta Kiss Ernő, aki szerint a kivitelezők már most is menekülnek, nem kis részben a másik, komoly problémaként azonosított tapasztalatból fakadóan: hogy a már megvalósult rendszereket sem tudják elszámolni a pályázat kiírója felé.

Kiss Ernő
Szondy Dalma

Az elnök szerint a kivitelezők minden dokumentációt fel tudnak tölteni az online pályázati rendszerbe, kivéve az elszámolásokat. Ennek okát firtató kérdéseikre nem kaptak megnyugtató választ, sokan az EU-források folyósítása körüli bizonytalanság miatt is aggódnak.

Kiss Ernő jelezte, a szövetség több mint 300 tagvállalata komoly beruházásokat hajtott végre, modernizált, hogy hatékonyan tudjon eleget tenni a százszázalékos állami térítésű pályázatok nyomán várható igényeknek. Emellett összesen 90 milliárd forintot költöttek az eszközök és anyagok beszerzésére, telepítésére, illetve raktározására.

A pályázat során a kivitelezőnek kell állnia minden előzetes költséget, vagyis nekik kell előfinanszírozniuk a pályázatokat, de mindeddig egyik vállalkozónak sem sikerült elszámolnia a kiíróval. Kiss Ernő a 2010 körül zajló panelprogrammal húzott párhuzamot, ami ugyancsak elhúzódott, és a késlekedés miatt számos vállalkozás ment csődbe. A szövetség tagvállalatai

egyértelmű garanciát kérnek a pályázat kiírójától, hogy költségeik kifizetését elismeri és érvényesíthetővé teszi, hozzájárul, hogy a telepítés költségeire a kivitelező előleget kérhessen, továbbá garantálja, hogy a teljesítések átvétele és a végszámla kifizetése a kiírás/szerződés szerinti időben megtörténik!

– írták közleményben is. A hvg.hu kérdésére az elnök arról is beszélt, hogy tagvállalataik az első támogatói szerződések augusztusi beérkezését követően elkezdték telepíteni a rendszereket, de miután nem tudnak elszámolni a kiíróval, többségük azonnal leállította a kivitelezést, "mert nem vállalják a kockázatot", hogy esetleg nem jutnak hozzá a pénzükhöz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Zhvg

Felpörgette a napelemes pályázatokat az állam, a keleti országrészbe jut a legtöbb nyertes

A napelemes beruházásokra biztosított 153 milliárd forintnyi támogatásból eddig 44 milliárd forintra vállalt kötelezettséget az állam, de az jól látszik, hogy a pályázatok elbírását a keleti régiókban pörgették fel a legjobban. Igaz, sietni azért is fontos, mert a projekt amúgy is durva csúszásban van, olyannyira, hogy a második kört ősz helyett jövő tavaszra tolta ki az állam.