szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Felére csökkent az ingatlanok drágulása havi szinten országosan és Budapesten is. Van azonban, ahol még mindig 10 százalék feletti az érték.

Lassulni kezdett az lakóingatlanok drágulása, kiegyensúlyozottabbá válik a lakáspiaci növekedés – derül ki az Ingatlan.com friss lakásárindexéből, ami azt mutatja: 

márciusban havi szinten jelentősen, 2,4 százalékról 1,7 százalékra lassult az országos lakásdrágulás üteme, 

bár az éves drágulás nem változott: akárcsak februárban, márciusban is 10,6 százalékos volt.

Ingatlan.com

Az elemző szerint ennek hátterében részben az áll, hogy Budapesten a februári 4,5 százalékos havi lakásdrágulás márciusra 2,1 százalékra mérséklődött – éves szinten ugyanakkor gyorsult az üzeme: a februári 17-ről 18 százalékra.

„Mivel 2024 elején nagyon lassan emelkedtek az árak, így a jelenlegi 2 százalékos márciusi havi drágulási tempó is enyhén fokozni képes az éves áremelkedési ütemet” – idézték a közleményben Balogh Lászlót, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki szerint az adatok azt jelzik, hogy 

a befektetők által diktált őrült tempó kezd alábbhagyni. 

A hozzájuk köthető nyomás erejét jól jellemzi, hogy a körükben népszerű budapesti társasházi lakások átlagos négyzetméterára az első negyedévben 1,35 millió forintra emelkedett, ami 28 százalékos drágulást jelent. Ezzel párhuzamosan a főként saját célra vásárlók körében kelendő fővárosi kertes családi házaknál a négyzetméterár csak 11 százalékkal, 925 ezer forintra nőtt. A befektetők aktivitásának enyhülésére utal szerinte, hogy a budapesti lakásárakkal együtt lélegző agglomerációs övezet havi áremelkedése márciusban közel harmadára csökkent februárhoz képest.

Ingatlan.com

Drágulnak a panelek, de még mindig ezek a legolcsóbbak

Az eladó társasházi lakások árának középértéke továbbra is 96 millió forint, a legmegfizethetőbb kategória a panellakásoké. Az elemző felhívta a figyelmet, hogy 2025 áprilisában

már csak három budapesti kerületben, a XX.-ban, a XXI.-ben és a XXIII.-ban maradt 1 milliós négyzetméterár alatt a panellakások átlagos négyzetméterára. 

Bár ezek ára az elmúlt egy évben 811 ezer forintról 1,1 millióra nőtt, de még mindig 25-30 százalékkal olcsóbbak, mint a hasonló helyen elérhető téglaépítésűek.

Élénkülnek a vidéki régiók, de Szeged olcsóbb lett

Az észak-alföldi térségben éves szinten 14 százalékos volt az áremelkedés, de a Dél-Dunántúlon is 12 százalékra nőtt a drágulás üteme. 

Ingatlan.com

Az egyedüli kakukktojás a Szegedet is magában foglaló dél-alföldi régió, ahol márciusban 0,1 százalékkal csökkentek az árak, ami lényegében stagnálásnak felel meg. A régió árváltozása összhangban van az Ingatlan.com korábban kiadott kereslet-kínálati összesítőjével, ami arról számolt be, hogy Csongrád-Csanád megye volt az egyetlen, ahol az előző évhez képest nem nőtt márciusban az eladó lakóingatlanok iránti érdeklődés. „A régió lassulása tulajdonképpen természetes piaci korrekciónak tekinthető, mivel Szegeden az átlagos négyzetméterárak az elmúlt egy évben 19 százalékkal, 750 ezer forintról 897 ezerre nőttek” – idézték a szakértőt.

Hat vidéki város is átlépte az egymilliós négyzetméterár-határt

Az eladó használt lakásokat és házakat tekintve a legolcsóbb megyeszékhely Salgótarján, 282 ezres átlagos négyzetméterárral, eközben a debreceni piacon több mint háromszor ennyinél, 939 ezer forintnál jár az átlagár. 

Az új építésű lakások és házak piacán pedig már hat megyeszékhely is átlépte a lélektani egymillió forintos négyzetméterárat, így Debrecen mellett Győr, Kaposvár, Pécs, Székesfehérvár és Zalaegerszeg is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!