Tetszett a cikk?

Hetvenmillió forintra lenne szüksége a Rádió C-nek, hogy az év hátralévő hónapjaiban működtesse az adót és rendezze felgyülemlett adósságait - közölte a rádiót működtető kht., amely anyagi okok miatt hétfőtől szünetelteti a roma rádió műsorait és csak zenét sugároz. A rádiónak - amely az elmúlt két évben 250 millió forintból működött - hozzávetőlegesen 60 ezer hallgatója van.

A világ egyetlen, eddig 24 órán át sugárzó non-profit cigány rádiója több mint két éve jött létre, s a Szonda Ipsos tavalyi felmérése szerint a budapesti romák 60 százaléka napi rendszerességgel kísérte figyelemmel az adást, ami hozzávetőlegesen 60 ezer állandó hallgatót jelent - közölte Kerényi György ügyvezető-főszerkesztő, aki szerint a vezetés azért szánta el magát a műsor szüneteltetésére, mert a jelen körülmények között nem látja biztosítottnak a Rádió C további működését.
A Rádió C pályázatában vállalta, hogy - non-profit adóként - műsorideje felében közszolgálati műsorszámokat sugároz, s e vállalását mindezidáig teljesítette, annak ellenére, hogy az havi költségvetésének több mint a felét emészti fel - közölte a főszerkesztő, aki szerint ezt az összeget eddig elsősorban alapítványi és nyugati - nagyobbrészt holland, amerikai, kanadai - követségi forrásokból sikerült finanszírozniuk. Az Orbán-, illetve a Medgyessy-kormány egyes tárcáitól a havi 10 millió forintos költségvetés 10 százalékát kapta meg a rádió, amely a beruházáskor keletkezett 30 millió forintos adósságot immár két éve görgeti maga előtt. A rádió vezetése szerint a mára több mint 50 millió forintosra duzzadt adósságállomány kiegyenlítésén túl szükség lenne fokozottabb, a közszolgálati funkciókkal arányos állami szerepvállalásra is. Úgy látják, ez megteremtené a lehetőséget arra, hogy a rádió jövője "ne a folyamatos válságmenedzselésről, hanem a korszerű és színvonalas tájékoztatásról" szóljon.
A Rádió C havi tízmillió forintos költségvetéséből 6,5 millió forintot 48 munkatársának bére, honoráriuma tesz ki. Az adónál 36-an teljes, 12-en részmunkaidőben dolgoznak, közülük a műsorgyártásban 42-en vesznek részt, akiknek 71 százaléka cigány származású. Az elmúlt két évben a Rádió C 250 millió forintból működött; ebből a legtöbbet, körülbelül 33 millió forintot a Soros György alapította Nyílt Társadalom Intézet adta, míg az Országos Foglalkoztatási Alap 31 milliós támogatást nyújtott roma munkanélküliek foglalkoztatására. A korábbi kormány idejére eső egy évben pályázataira, konkrét műsorok támogatására - 9 kormányzati szervtől - 17 millió forint támogatást kaptak. A jelenlegi kormány 10 hónapja alatt 9 millió forint folyt be az egyes tárcáktól. A Rádió C-nek május 1-jére 55 millió forint adóssága lesz. Az év fennmaradó nyolc hónapja alatt hozzávetőlegesen további 80 millió forint lenne a kiadás, ez összesen 135 millió forintot jelent. Mivel azonban a rádió mintegy 65 millió forintos bevételre számíthat, az év végéig a működésre, illetve az adósság kiegyenlítésére 70 millió forintra van szüksége - olvasható a rádiót működtető közleményében.
Teleki László, a Miniszterelnöki Hivatal romaügyi államtitkárságának vezetője kedden úgy nyilatkozott: a napokban 6 millió forintos támogatást nyújtottak a krízisalapból a Rádió C-t működtető társaságnak, amely ötször ekkora összeget kért. Több minisztérium, így a kulturális, az ifjúsági és az oktatási tárca, bevonásával vizsgálják, milyen módon rendezhetik hosszú távon megnyugtatóan a médium jövőjét - közölte. Horváth Aladár, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke szerint tervezik, hogy gyűjtést rendeznek a Rádió C megsegítésére.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!