Tetszett a cikk?

Kovács László pénteken felajánlotta a parlamenti frakcióknak, hogy a tárca szakmai konzultációt folytat velük az iraki békefenntartásban való magyar részvételről. A Külügyminisztérium vezető beosztású tisztviselői szombaton 9 és 13 óra között várják a frakciók képviselőit.

A külügyminiszter azért ajánlotta fel az egyeztetést, hogy a frakciók megalapozott ismeretek birtokában dönthessenek a körülbelül háromszáz magyar békefenntartó Irakba küldéséről szóló kormányjavaslatról. Kovács László levelében azt is jelezte, hogy amennyiben a felajánlott konzultáció idejéig megérkezne az Egyesült Államok hivatalos felkérése a békefenntartók kiküldésére, a konzultáción megjelentek annak szövegével is megismerkedhetnek.
Magyarország washingtoni nagykövete szerint napokon belül megérkezhet a hivatalos amerikai felkérés Magyarország részére az iraki békefenntartásban való részvételre. "A háromszáz fős magyar egység nagyon tisztességes hozzájárulást jelentene az iraki békefenntartáshoz" - vélekedett a washingtoni magyar misszióvezető. A magyar részvétellel kapcsolatos nem hivatalos felkérés a múlt hét végén érkezett. A parlamenti frakciók szerdán egyeztettek az ügyben, akkor úgy döntöttek: jövő hétfőre alakítják ki álláspontjukat arról, támogatják-e a magyar katonai alakulat kiküldését, illetve azt, hogy erről a házszabálytól eltérve szavazzon az Országgyűlés. Németh Zsolt fideszes alelnök csütörtökön jelezte: a Fidesz a döntés előtt több kérdésben is tájékozódni kíván, így egyebek mellett arról is, hogy jogi értelemben mikor ér véget a háború.
A kormány olyan javaslatot kíván a parlament elé terjeszteni, amely háromszáz főben maximálná a kiküldendő alakulat létszámát; a szerepvállalás hat hónapra szólna, s a magyar misszió költsége - a konkrét feladattól függően - 2-4 milliárd forint lenne - közölte korábban Kovács László külügyminiszter. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!