Tetszett a cikk?

A 10-12. évfolyamos középiskolások körében Mátyás király a legkedveltebb történelmi személyiség, az "igazságos királyt" Napóleon és Kossuth Lajos követi, ugyanakkor a diákok Hitlert a hatodik legnépszerűbb alakként jelölték meg – derül ki egy felmérésből.

A Felvételi Információs Szolgálat (FISZ) legfrissebb felmérése szerint a tanulók 38 százaléka említette kedvenceként Mátyás királyt, Napóleont 24 százalék, Kossuth Lajost pedig a diákok 23 százaléka vallotta legkedveltebb történelmi személyiségének. A nebulók rangsorában negyedik helyre Széchenyi István (22 százalék) került, míg ötödik helyre sorolták államalapító Szent István királyt (19 százalék) és hatodik helyre Hitlert (9 százalék).
Azok a történelmi személyek dominálnak az egyes évfolyamokon, akikkel éppen az adott tanévben foglalkoznak a középiskolások. A 10. osztályosok körében Mátyás 48 százalékot ért el, míg Napóleon a 11-edikeseknél 30 százalékra jött fel, majd a 12, osztályosoknál visszaesett.
A FISZ szerint „megdöbbentő, hogy Hitler népszerűsége már a 10. osztályosok körében is jelentős (7 százalék), de a 12. osztályosoknál tetőzik (12 százalék)". Hitler népszerűsége eléri a 20 százalékot azon diákok körében, akik a katonai és rendvédelmi pályát jelölték meg továbbtanulási szakirányként, a középátlagot pedig a műszaki és informatikai szakcsoportba felvételizők körében haladja meg, náluk ez 11 százalék. Horthy Miklós, Lenin és Sztálin nem került be az első húszba.
Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke figyelemfelhívónak tartja a kutatás eredményét. Elmondta: személyesen sokkal inkább találkozott olyan jelenséggel, amely a romákkal szemben volt kirekesztő, semmint más kisebbségekkel, például a migránsokkal vagy a zsidósággal. Szerinte ezek a jelenségek a társadalomban is tapasztalhatók, ott is megjelennek kirekesztő gondolatok, s az iskola mindig is a társadalom tükörképe. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!