Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
A használt prémium termékeket értékesítő internetes portálok szabályos háborút vívnak a hamisítókkal, amelyben szakértők hadseregét vonultatják fel, ám nem ez a legfőbb gondjuk.
Magasan képzett szakmunkások csapatai dolgoznak azokban a műhelyekben, amelyeket a használt prémium- és luxustermékekkel foglalkozó legismertebb internetes portálok hoztak létre – derült ki a Bloomberg összeállításából.
A hírügynökség bemutatja Mélissát, az egyik szakértőt, aki egy sereg cipő, ruha, pénztárca, kézitáska és más termék gyűrűjében ülve végzi munkáját. Mint egy laboratóriumban, fehér köpenyben és kesztyűben dolgozik. Munkájában nem csupán szemét és tapintását hívja segítségül, de szaglását is annak érdekében, hogy megkülönböztesse az eredetit a hamisítványtól. Természetesen a modern technológia is segíti. Egyebek mellett egy UV-lámpás vizsgálat teszi teljessé a termékek ellenőrzését.
Mélissa a másodkézből származó luxuscikkek értékesítésével foglalkozó francia Vestiaire Collective internetes portál öt ellenőrzőműhelyének egyikében dolgozik. Feladatának nehézségére jellemző, hogy a hamisítványok sokszor ugyanabból a bőrfeldolgozó gyárból érkeznek, mint az eredetiek. Készítésükhöz ugyanazokat az eszközöket és hasonló terveket használják. A koppintások elleni harc tétje egy igencsak nagy pénzt forgató iparág hitelességének védelme.
A használt luxuscikkek kereskedelme 7 százalékkal nőtt 2024-ben az egy évvel korábbihoz képest, és ezzel elérte az 50 milliárd dolláros (17,6 billió forintos) értéket – idézte a Bloomberg a Bain & Co. tanácsadó cég adatait. Ez nagyobb forgalom, mint amit az új prémium termékek elérnek.
A Vestiaire Collective árbevétele 20 százalékkal ugrott meg tavaly, és versenytársai is legalább magas egy számjegyű növekedést könyvelhettek el. Az értékben számolt forgalom borítékolhatóan tovább nő idén, miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke legalább 10 százalékkal növeli az Európából az USA-ba importált termékek vámját.
A Vestiaire statisztikája szerint 2021-ben a portálhoz beadott használt luxustermékek kevesebb mint harmadát dobták vissza az eladóhoz azzal, hogy jó eséllyel hamisítvány. Ez az arány 2025-re az eladásra felkínált termékek több mint felére nőtt. A legnagyobb gondot a szakmában superfake címen nyilvántartott, az eredetitől alig megkülönböztethető koppintások okozzák.
Az OECD adatai szerint a világon forgalomban lévő hamisítványok értéke 467 milliárd dollár, azaz 164,4 billió forint. Másképp: a komplett magyar GDP dupláját is meghaladja ez az összeg. Az Egyesült Államok vámhatósága tavaly 4,2 milliárd dollár értékű hamis luxuscikket, főként ékszereket, órákat, kézitáskákat és pénztárcákat kapcsolt le. Szakértők szerint ez csupán a jéghegy csúcsa.
A legnagyobb márkák, a Chanel, a Hermès, a Louis Vuitton korábban ellenezték a másodkéz- kereskedelmet, hogy védjék termékeik exkluzivitását, ám kénytelenek voltak tudomásul venni, hogy ezeknek is van használtcikk-piaca. Az eredeti termékek meghatározása akkora gond, hogy új szót kellett kitalálni a megvizsgált árucikkek meghatározására. Már nem mondják ezekre, hogy „eredeti”, hanem helyette a „hitelesített” szót használják.
Abba az ellenőrzőműhelybe, ahol Mélissa is dolgozik, két ok miatt kerülhet egy termék. Vagy azért, mert a vásárló fizetett 15 eurót (hatezer forint), hogy igazolják az eredetét, vagy azért, mert legalább 1000 eurót, több mint 400 ezer forintot ér, ebben az esetben automatikus a vizsgálat. A luxuscikkek gyártói az elmúlt években különböző elemekkel, hologramos azonosítókkal és más módokon igyekeznek megkülönböztetni termékeiket a koppintásoktól.
Legnagyobb gondjuk azonban nem ez, hanem egy új poszt-posztmodern társadalmi jelenség. Nevezetesen az, hogy divatba jött a hamisítványok birtoklása. Az ifjabb nemzedékek tagjai már nem tekintik ezt kínosnak, hanem éppen ellenkezőleg, menő dolognak tartják.
Az amerikaiak harmada mondja, hogy szándékosan vásárol az eredetire megszólalásig hasonló koppintásokat. A divathullámra jellemző, hogy amikor a Walmart kiskerlánc meghirdette egy Birkin kézitáska 78 dolláros (27 500 ezer forint) koppintását Wirkin néven, a vevők pillanatok alatt elkapkodták a portékát. Így a luxusipar nagy bajba került. Igazolnia kellene ugyanis, hogy termékei valóban olyan státuszszimbólumok, amelyekért érdemes extra összeget fizetni.
Nyitókép: Shutterstock
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.
Még mindig nem örök, de a most várhatónál hosszabb és egészségesebb életet ígérnek a longevity módszerei.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy az övé a politikai, illetve a jogi felelősség és szívesen bíróság elé áll, hogy ott védje meg az igazát.
Sokszor kipróbált eszközökkel, ígéretekkel és kedvezményekkel igyekszik visszacsábítani híveit a választások előtt az Orbán-kormány.
A lyuk beomlott, és maga alá temette a 17 éves Riccardo B.-t.
Az eddigi vizsgálatok szerint mindkét hajtómű üzemanyagszabályozói ki voltak kapcsolva, ami magyarázhatja, miért zuhant le a gép.