Tetszett a cikk?

Az eddigi egy-kétéves várakozás helyett három-öt év is eltelhet, mire egy határon túli magyar állampolgárságot kaphat, ha Magyarország eleget tesz jogharmonizációs kötelezettségének.

Ezt a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalának főigazgatója közölte. Magyarország a jövőben várhatóan nem tud kedvezményes letelepedési lehetőséget biztosítani a határon túli magyar nemzetiségűek számára, mert az uniós jogszabályok ezt tiltják, így állampolgárságért is csak évekkel később folyamodhatnak - mondta Végh Zsuzsanna.

Hozzátette: a jelenlegi magyar jogszabályok értelmében a határon túli magyarok lényegében várakozási idő nélkül kaphatnak letelepedési engedélyt, majd egy év után már kérhetik az állampolgárságot. A nem magyar nemzetiségűeknek ugyanakkor legalább három évet kell várniuk arra, hogy letelepedési engedélyért folyamodhassanak, ráadásul az unió a jövőben várhatóan szigorítja, és öt évre emeli ezt az időszakot.

"Minden menekültügyi és idegenrendészeti szabályozásban tilalmazott bármiféle megkülönbözetés, (...) akár pozitív, akár negatív". A közösségi jogszabályok tiltják a migránsok közötti különbségtételt, miközben a magyar jogszabályok egy szűk körben még lehetővé teszik - mondta Végh.

Közölte: "A hatályos idegenrendészeti jogszabályok között van egy kedvezményes lehetőség, eszerint a magát magyar nemzetiségűnek valló személynek nem kell három évig folyamatosan (...), jogszerűen itt élnie ahhoz, hogy letelepedési engedélyért folyamodjon, szemben a többi külföldivel".

"Előfordulhat, hogy a jövőben ezzel a kedvezményes lehetőséggel a letelepedés vonatkozásában a magyar nemzetiségűeket érintően már nem fogunk tudni élni" - tette hozzá. Az idegenrendészeti törvény jövő évi módosítása során várhatóan felül kell vizsgálni a határon túli magyarokat érintő letelepedési kedvezményt.

A főigazgató ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az állampolgársági jogalkotásra nem vonatkozik uniós norma, arra nincs kötelező előírás. Így tehát a várhatóan egységessé váló letelepedési idő után a magyar állam továbbra is különbséget tehet az állampolgárság megadásában magyar és nem magyar nemzetiségű között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Katolikus felhívás: igent a kettős állampolgárságra

Felhívást bocsátott ki kedden a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK), kérve a magyar híveket és minden magyart, hogy vegyen részt a december 5-i népszavazáson és voksoljon igennel a kettős állampolgárság ügyében. A dokumentumot november 28-án olvassák fel a katolikus templomokban.

MTI Világ

Politika: a kettős állampolgárság belépő az EU-ba

A magyar útlevél Szerbia-Montenegró állampolgárai számára gyakorlatilag az EU-ba való közvetlen belépést jelentené - írja a kettős állampolgárság kérdésének szentelt írásában a belgrádi Politika napilap.

MTI Itthon

Az EU nem szól bele a kettős állampolgárság kérdésébe

Az Európai Uniónak az állampolgárság megadását illetően nincs semmiféle jogköre, ez teljesen a tagállamok felelőssége, az államok szabadon dönthetnek - mondta Pietro Petrucci, az EU-bizottság bel- és igazságügyi biztosának szóvivője.

Itthon

Kettős állampolgárság: óriási teher a szaktárcák szerint

A szociális területre és munkaerőpiacra is súlyos terheket róna, ha a kettős állampolgársággal rendelkező határon túli magyarok akár csak százezres nagyságrendben települnének át Magyarországra - közölte a két érintett tárca politikai államtitkára.